Przeniesienie obsługi księgowej na podmiot zewnętrzny, czyli tak zwany outsourcing księgowości, to rozwiązanie coraz częściej stosowane przez przedsiębiorców. Jego zaletą jest nie tylko komfort i możliwość skupienia się na kluczowej dla firmy działalności, ale także oszczędność i większe bezpieczeństwo. Jak działa outsourcing księgowości i dlaczego warto z niego skorzystać?

Na czym polega outsourcing księgowości?

Outsourcing księgowości to nic innego, jak przeniesienie usług związanych z księgowością na niezależny podmiot zewnętrzny. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania przedsiębiorstwo nie musi zatrudniać księgowego na etacie, ponieważ rozliczeniami zajmuje się pracownik zewnętrznej firmy.
Od lat outsourcing jest stosowany przez wiele firm w dziedzinach takich jak doradztwo prawne, nowe technologie czy doradztwo podatkowe. Przedsiębiorcy coraz częściej przekonują się do tego, że także zlecenie usług księgowych podmiotowi zewnętrznemu może przynieść firmie znacznie korzyści.

Outsourcing księgowości – zalety

Jakie korzyści dla firmy niesie za sobą przeniesienie odpowiedzialności za obsługę księgową na podmiot zewnętrzny? Do najbardziej zauważalnych zaliczyć można:
– Obniżone koszty – Outsourcing księgowości jest znacznie tańszy niż zatrudnianie księgowego na etacie. Firma nie tylko nie musi opłacać jego pensji i składek, ale również inwestować w dodatkową przestrzeń biurową, sprzęt komputerowy oraz specjalistyczne oprogramowanie. Koszty te spadają na firmę zewnętrzną, która nie obciąża nimi przedsiębiorstwa, ponieważ dzielą się one na kilka firm. Szacuje się, że na outsourcingu firmy oszczędzają od 20% do nawet 50% sumy, którą do tej pory wydawały na usługi księgowe.

– Mniejsze ryzyko – Zlecenie obsługi księgowej podmiotowi zewnętrznemu zwiększa bezpieczeństwo przedsiębiorstwa, ponieważ to firma zajmująca się księgowością podnosi odpowiedzialność prawną na wypadek pomyłki.

– Profesjonalizm – Firmy świadczące usługi z zakresu outsourcingu księgowości współpracują z wieloma kontrahentami, dzięki czemu mogą pochwalić się ogromnym doświadczeniem, który skutkuje profesjonalizmem. Ryzyko popełnienia błędu przez księgowego z wieloletnim doświadczeniem jest minimalna.

– Kompleksowość – Inną zaletą korzystania z outsourcingu jest możliwość skorzystania z kompleksowych usług dotyczących finansów firmy. Podmiot zewnętrzny zajmie się nie tylko bieżącymi rozliczeniami, ale także szeroko pojętym doradztwem podatkowym i optymalizacją, dzięki czemu firma ma szansę zwiększyć dochody.

Artykuł powstał we współpracy z firmą GLC

Powiązane Posty

Biznes

Czekoladki reklamowe dobrą inwestycją w marketing nowej firmy

Firmy, które dopiero pojawiły się na rynku nie mają szans konkurować z doświadczonymi dużymi firmami w danej branży w kwestii billboardów i płatnych elektronicznych reklam. Ich promocja musi się zacząć inaczej. Oczywiście szerokie pole do Czytaj więcej…

Biznes

Pakowanie produktów jako forma marketingu

Obecnie na rynku jest niezwykle duża konkurencja, stąd aby dotrzeć do klienta, trzeba oferować nie tylko korzystne ceny, ale również rozpoznawalne produkty. Klienci wybierają takie, które są przez nich zauważalne i wizualnie pozytywnie ocenione, dlatego Czytaj więcej…

Biznes

Jak stworzyć dobre ogłoszenie o pracę?

Planując publikację w internecie oferty pracy, nie należy się spieszyć i wypisywać losowych szczegółów. Anons taki powinien być skonstruowany czytelnie i przejrzyście – unikanie niejednoznacznych sformułowań utrudnia ewentualnym chętnym na dane stanowisko ocenienia, czy oferta Czytaj więcej…