Przeniesienie obsługi księgowej na podmiot zewnętrzny, czyli tak zwany outsourcing księgowości, to rozwiązanie coraz częściej stosowane przez przedsiębiorców. Jego zaletą jest nie tylko komfort i możliwość skupienia się na kluczowej dla firmy działalności, ale także oszczędność i większe bezpieczeństwo. Jak działa outsourcing księgowości i dlaczego warto z niego skorzystać?

Na czym polega outsourcing księgowości?

Outsourcing księgowości to nic innego, jak przeniesienie usług związanych z księgowością na niezależny podmiot zewnętrzny. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania przedsiębiorstwo nie musi zatrudniać księgowego na etacie, ponieważ rozliczeniami zajmuje się pracownik zewnętrznej firmy.
Od lat outsourcing jest stosowany przez wiele firm w dziedzinach takich jak doradztwo prawne, nowe technologie czy doradztwo podatkowe. Przedsiębiorcy coraz częściej przekonują się do tego, że także zlecenie usług księgowych podmiotowi zewnętrznemu może przynieść firmie znacznie korzyści.

Outsourcing księgowości – zalety

Jakie korzyści dla firmy niesie za sobą przeniesienie odpowiedzialności za obsługę księgową na podmiot zewnętrzny? Do najbardziej zauważalnych zaliczyć można:
– Obniżone koszty – Outsourcing księgowości jest znacznie tańszy niż zatrudnianie księgowego na etacie. Firma nie tylko nie musi opłacać jego pensji i składek, ale również inwestować w dodatkową przestrzeń biurową, sprzęt komputerowy oraz specjalistyczne oprogramowanie. Koszty te spadają na firmę zewnętrzną, która nie obciąża nimi przedsiębiorstwa, ponieważ dzielą się one na kilka firm. Szacuje się, że na outsourcingu firmy oszczędzają od 20% do nawet 50% sumy, którą do tej pory wydawały na usługi księgowe.

– Mniejsze ryzyko – Zlecenie obsługi księgowej podmiotowi zewnętrznemu zwiększa bezpieczeństwo przedsiębiorstwa, ponieważ to firma zajmująca się księgowością podnosi odpowiedzialność prawną na wypadek pomyłki.

– Profesjonalizm – Firmy świadczące usługi z zakresu outsourcingu księgowości współpracują z wieloma kontrahentami, dzięki czemu mogą pochwalić się ogromnym doświadczeniem, który skutkuje profesjonalizmem. Ryzyko popełnienia błędu przez księgowego z wieloletnim doświadczeniem jest minimalna.

– Kompleksowość – Inną zaletą korzystania z outsourcingu jest możliwość skorzystania z kompleksowych usług dotyczących finansów firmy. Podmiot zewnętrzny zajmie się nie tylko bieżącymi rozliczeniami, ale także szeroko pojętym doradztwem podatkowym i optymalizacją, dzięki czemu firma ma szansę zwiększyć dochody.

Artykuł powstał we współpracy z firmą GLC

Powiązane Posty

Biznes

Marketing internetowy na miarę XXI wieku

Ze wszystkich stron pojawiają się teraz informacje, że warto zainwestować w reklamę Google, że pozycjonowanie strony internetowej jest bardzo ważne, że nie istnieć w sieci to tak, jakby nie istnieć w ogóle… Czy te głosy Czytaj więcej…

Biznes

3 zalety skrzyniopalet plastikowych, o których prawdopodobnie nie słyszałeś

Wciąż zastanawiasz się, czy skrzyniopalety plastikowe to dobra alternatywa dla tych drewnianych? Wiele osób stoi przed tym samym wyborem i często przez brak odpowiedniej wiedzy decyduje się na zakup skrzyni z drewna. Niestety okazuje się, Czytaj więcej…

Biznes

Pisanie CV – na co zwrócić uwagę?

W dzisiejszych czasach CV stanowi podstawowy dokument podczas ubiegania się o pracę właściwie we wszystkich branżach. Przemyślane i dopracowane CV jest naszą wizytówką, decyduje o tym, czy potencjalny pracodawca zainteresuje się naszą kandydaturą, czy na Czytaj więcej…