Skip to content Skip to footer

Sporty ekstremalne a skoki tandemowe

Sporty ekstremalne od lat budzą zainteresowanie, a nawet fascynację wielu ludzi. Marzeniem większości jest choć raz spróbować któregoś z nich. I pomimo niebezpieczeństwa utraty zdrowia, a nawet życia, sporty ekstremalne budzą powszechny podziw i ogromne emocje, przyciągając coraz większe rzesze osób, szukających bardzo silnych wrażeń.

Czym są sporty ekstremalne?

Sporty ekstremalne, nazywane też często sportami wysokiego ryzyka, związane są z ekstremalnymi czyli wyjątkowo trudnymi i niebezpiecznymi warunkami ich uprawiania. Nie każdy może być takim sportowcem. Wymagają one od ludzi wybitnych warunków fizycznych i psychicznych, opanowania, odwagi, ale także pewnych umiejętności.

Jest mnóstwo sportów należących do tej grupy zarówno uprawianych w powietrzu, takich jak spadochroniarstwo, paralotniarstwo, bungee jumping, dream jumping (skoki z wieżowców) czy baloniarstwo, są też sporty ekstremalne wodne (np. kajakarstwo górskie, surfing i jego odmiany, narty wodne) oraz uprawiane na lądzie.

Podniebne loty dla odważnych

Zdaniem wielu osób, do najbardziej ekstremalnych sportów należą skoki spadochronowe. Pewnie w tym momencie większość pomyśli, że nie jest to sport dla nich, bo nie będą chodzić na kursy czy szkolenia spadochronowe, by móc uprawiać ten sport. Okazuje się jednak, że nie jest to konieczne.

Skoki spadochronowe nie muszą odbywać się w pojedynkę. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się bowiem tzw. skoki tandemowe. Jak sama nazwa wskazuje, odbywają się one w parze, a dokładniej bierze w nich udział pilot oraz pasażer.

Na czym polegają skoki tandemowe?

W tandemie pilotem jest instruktor spadochroniarstwa z wieloletnim doświadczeniem. Na nim spoczywa odpowiedzialność za wszystkie sprawy techniczne. Pasażer natomiast nie musi posiadać żadnego doświadczenia w spadochroniarstwie. Podczas skoku jest on spięty razem z pilotem.

Wyposażenie w przypadku skoków tandemowych różni się nieco od ekwipunku zwykłego spadochroniarza. Przede wszystkim w skokach tych stosuje się specjalne spadochrony o większej nośności, których zadaniem jest utrzymanie dwóch osób. Jako zabezpieczenia dodatkowe służą spadochrony zapasowe oraz automaty spadochronowe.

Kto może skakać w tandemie?

Skoki tandemowe są ogólnie dostępne, co sprawia, że garnie się do nich wiele osób. Nie są bowiem wymagane żadne szkolenia i kursy, ani konkretne umiejętności. Nie ma również potrzeby przedstawiania badań lekarskich. Jednak nie oznacza to, że w skokach tych mogą uczestniczyć wszyscy.

Przeciwwskazaniem jest na przykład duża waga ciała (powyżej 100-115 kg), ale również poważne schorzenia, takie jak ostra niewydolność krążeniowa i oddechowa, padaczka, wrodzona łamliwość kości czy niestabilność kręgosłupa.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy