Do wykonywania pokryć dachowych coraz częściej wykorzystuje się blachodachówki. Ten materiał stanowi pewien kompromis pomiędzy pokryciami z blachy a dachówkami ceramicznymi. Blachodachówka jest zdecydowanie bardziej estetyczna niż blacha oraz tańsza niż standardowa dachówka ceramiczna. Jakie rodzaje tego materiału można wybrać?

Podstawowe rodzaje

Branża budowlana wyróżnia dwa główne rodzaje blachodachówek: z posypką i powlekane. Podstawą obu rodzajów jest rdzeń wykonany z blachy, której grubość wynosi od 0,43 do 0,9 mm.

Blachodachówka z posypką to dachówka, której rdzeń pokryty jest warstwą z cynku lub alucynku (stopu cynku, aluminium i krzemu). Warstwa ta ma ochraniać blaszany rdzeń przed działaniem wilgoci i kwaśnych opadów. Co ciekawe, ochrona ta działa również w miejscach newralgicznych, takich jak miejsca przecięć, które są szczególnie narażone na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych. Materiał wykończony jest warstwą żywicy akrylowej z domieszką posypki mineralnej.

Dla blachodachówek powlekanych charakterystyczna jest warstwa podkładowa, której zadaniem jest ochrona przed korozją. Warstwa ta nakładana jest po obu stronach rdzenia, a jej skład zależy od stopu, jaki został zastosowany do wytworzenia rdzenia, np. rdzeń stalowy pokrywa się warstwą cynkową. Powłoka ochronna ma także swoją powłokę ochronną, którą wytwarza się z poliestru, poliwinylu lub polimeru.

Dla ochrony wrażliwych uszu

Niektórzy mogą martwić się, że „blaszane” pokrycie dachowe może wytwarzać niepożądany hałas w kontakcie z opadami atmosferycznymi. Specjalnie dla tych osób stworzona została blachodachówka o podwyższonym standardzie akustycznym.

Ten rodzaj materiału zbudowany jest ze stalowego rdzenia (pojedynczego lub podwójnego). Rdzeń z każdej strony pokryty jest powłoką z mieszaniny cynku i aluminium, którą uzupełnia się konwersją chromatyczną. Alucynk nakłada się na rdzeń wykorzystując specjalną technologię, dzięki której ochrona dachówek przed korozją jest nawet do siedmiu razy dłuższa niż w przypadku standardowych metod nanoszenia cynkowej powłoki ochronnej.

Ochronę przed hałasem zapewniają warstwy wygłuszające, których ułożenie zależne jest od ilości rdzeni. W przypadku rdzenia pojedynczego, dachówkę wygłusza się częściowo poprzez przyczepienie do rdzenia pasków akustycznych. Wygłuszenie dachówki z rdzeniem podwójnym polega na umieszczeniu warstwy akustycznej pomiędzy blaszanymi rdzeniami.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Budmax-Metal

Powiązane Posty

Przemysł i budownictwo

O czym pamiętać pracując z betonem?

Z pewnością nie każdy budowlaniec amator ma tyle odwagi, by samodzielnie wykonywać wiercenie w betonie. Również cięcie betonu to zadanie, któremu nie każdy jest w stanie sprostać. Jakich zaleceń przestrzegać powinni śmiałkowie, którzy jednak odważą Czytaj więcej…

Przemysł i budownictwo

Wózki transportowe na co dzień

Z czym nam się kojarzy hasło wózki transportowe? Najczęściej z magazynami, halami produkcyjnymi, czyli słowem z czymś, co raczej nas nie dotyczy. Jednakże skojarzenie to jest dość mylne – wózki przewozowe stanowią doskonałą pomoc w Czytaj więcej…

Przemysł i budownictwo

Gdzie sprzedać złom metalu szlachetnego

Metale szlachetne, ze względu na dość ograniczone zasoby ich występowania, są bardzo chętnie odzyskiwane. Skup metali szlachetnych obejmuje nie tylko biżuterię czy przedmioty użytku codziennego, w których składzie znajduje się złoto czy srebro. Bardzo często Czytaj więcej…