Skip to content Skip to footer

Blachodachówka blachodachówce nierówna

Do wykonywania pokryć dachowych coraz częściej wykorzystuje się blachodachówki. Ten materiał stanowi pewien kompromis pomiędzy pokryciami z blachy a dachówkami ceramicznymi. Blachodachówka jest zdecydowanie bardziej estetyczna niż blacha oraz tańsza niż standardowa dachówka ceramiczna. Jakie rodzaje tego materiału można wybrać?

Podstawowe rodzaje

Branża budowlana wyróżnia dwa główne rodzaje blachodachówek: z posypką i powlekane. Podstawą obu rodzajów jest rdzeń wykonany z blachy, której grubość wynosi od 0,43 do 0,9 mm.

Blachodachówka z posypką to dachówka, której rdzeń pokryty jest warstwą z cynku lub alucynku (stopu cynku, aluminium i krzemu). Warstwa ta ma ochraniać blaszany rdzeń przed działaniem wilgoci i kwaśnych opadów. Co ciekawe, ochrona ta działa również w miejscach newralgicznych, takich jak miejsca przecięć, które są szczególnie narażone na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych. Materiał wykończony jest warstwą żywicy akrylowej z domieszką posypki mineralnej.

Dla blachodachówek powlekanych charakterystyczna jest warstwa podkładowa, której zadaniem jest ochrona przed korozją. Warstwa ta nakładana jest po obu stronach rdzenia, a jej skład zależy od stopu, jaki został zastosowany do wytworzenia rdzenia, np. rdzeń stalowy pokrywa się warstwą cynkową. Powłoka ochronna ma także swoją powłokę ochronną, którą wytwarza się z poliestru, poliwinylu lub polimeru.

Dla ochrony wrażliwych uszu

Niektórzy mogą martwić się, że „blaszane” pokrycie dachowe może wytwarzać niepożądany hałas w kontakcie z opadami atmosferycznymi. Specjalnie dla tych osób stworzona została blachodachówka o podwyższonym standardzie akustycznym.

Ten rodzaj materiału zbudowany jest ze stalowego rdzenia (pojedynczego lub podwójnego). Rdzeń z każdej strony pokryty jest powłoką z mieszaniny cynku i aluminium, którą uzupełnia się konwersją chromatyczną. Alucynk nakłada się na rdzeń wykorzystując specjalną technologię, dzięki której ochrona dachówek przed korozją jest nawet do siedmiu razy dłuższa niż w przypadku standardowych metod nanoszenia cynkowej powłoki ochronnej.

Ochronę przed hałasem zapewniają warstwy wygłuszające, których ułożenie zależne jest od ilości rdzeni. W przypadku rdzenia pojedynczego, dachówkę wygłusza się częściowo poprzez przyczepienie do rdzenia pasków akustycznych. Wygłuszenie dachówki z rdzeniem podwójnym polega na umieszczeniu warstwy akustycznej pomiędzy blaszanymi rdzeniami.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Budmax-Metal