Skip to content Skip to footer

Funkcje systemów ERP

Oprogramowanie dla firm zostało stworzone z myślą o uprawnieniu funkcjonowania zarówno małych, jak i dużych przedsiębiorstw. Umożliwia ono zarządzanie zasobami – nie tylko tymi finansowymi. Jednym z nich są systemy ERP. Do czego właściwie służą?

Programy ERP – przeznaczenie


System ERP jest przeznaczony do zarządzania zasobami firmy. Przez zasoby rozumiane są zarówno zasoby finansowe, jak i ludzkie czy materiałowe. W wielkim skrócie można powiedzieć, iż jest to zestaw zsynchronizowanych ze sobą narzędzi, które wspomagają działanie przedsiębiorstwa na różnych jego płaszczyznach. Najbardziej funkcjonalne i uniwersalne oprogramowanie dla firm tego typu umożliwia:
– personalizację systemu według potrzeb,
– filtrowanie danych,
– planowanie i wdrażanie poszczególnych procesów.

Systemy ERP – moduły


Programy ERP składają się z tak zwanych modułów, które są odpowiedzialne za zarządzanie poszczególnymi płaszczyznami. Wyróżnia się:
– moduły do obsługi księgowości, które umożliwiają między innymi automatyczną obsługę rachunków bankowych, zlecanie i księgowanie przelewów wychodzących, obsługę deklaracji podatkowych i tworzenie plików na potrzeby rozliczeń skarbowych;
– moduły umożliwiające mobilną obsługę magazynu oraz optymalizację wykorzystania przestrzeni magazynowych;
– moduły przystosowane do działań marketingowych, dzięki któremu można znacznie skrócić czas tworzenia ofert;
– moduły umożliwiające kompleksową obsługę dokumentów serwisowych;
– moduły stworzone z myślą o podnoszeniu jakości produkcji, między innymi poprzez jej planowanie oraz automatyzację;
– moduły dające możliwość fakturowania, księgowania i planowania zakupów;
– moduły kadrowo-płacowe, dzięki którym proces wyliczania wynagrodzeń, jak również ich wypłat ulega znacznemu skróceniu (zawierają między innymi listy pracowników oraz ich rachunków bankowych),
– moduły pozwalające na efektywne planowanie, kontrolowanie i wdrażanie projektów.

Połączenie programów ERP


System ERP daje możliwość połączenia i synchronizacji poszczególnych modułów, co w praktyce oznacza mobilne zarządzanie wieloma kwestiami jednocześnie. Na przykład mogą one posiadać wspólną bazę danych i na niej wykonywać poszczególne operacje. Dzięki takiemu oprogramowaniu dla firm wiele przedsiębiorstw odnotowuje znaczny spadek czasu bezproduktywnego – wszystko za sprawą automatyzacji i płynności poszczególnych procesów. Wybór odpowiedniego oprogramowania zależy od indywidualnych preferencji przedsiębiorstwa oraz od jego potrzeb; obsłudze stosunkowo niewielkich firm bez problemu sprostają nieskomplikowane systemy, natomiast w przypadku dużych przedsiębiorstw z pewnością lepiej sprawdzi się program bardziej rozbudowany i wielofunkcyjny.