Śliwki w occie to przepis, który warto mieć pod ręką, gdy te owoce pojawiają się w naszych rodzimych sadach. Przygotowane przetwory sprawdzą się przy wielu różnych okazjach. Można je dodać do pasztetu, pieczeni, bądź sałatki. Warto zdecydować się na samodzielne przyrządzenie śliwek w occie. Cały proces nie jest bowiem zbyt skomplikowany.
Śliwki w occie – potrzebne składniki do przygotowania przetworu
Jeśli chodzi o podstawowe składniki, które powinny się znaleźć w śliwkach w occie, to na kilogram owoców będziemy potrzebowali szklankę octu spirytusowego 10-procentowego, a także szklankę wody i półtorej szklanki cukru. Natomiast podstawową przyprawą, którą powinniśmy dodać do zalewy, są goździki. Jeśli zależy nam na tym, by śliwki miały bardziej wyrazisty smak, możemy jeszcze dodać jedną laskę cynamonu, a także parę ziarenek kardamonu.
Na te przetwory najlepsze są śliwki węgierki, jednak można dodać także owoce innej odmiany. Ważne jest to, by wybrać takie śliwki, od których łatwo odchodzi pestka. Przepis ten jest podany na kilogram śliwek, ale oczywiście można od razu przygotować więcej przetworów z większej ilości owoców.
Śliwki w occie – dobór słoików i przygotowanie zalewy
W zależności od tego, czy będziemy przygotowywać śliwki w occie z jednego kilograma owoców, czy też z większej ilości, musimy dobrać do nich odpowiednią liczbę słoików. Na kilogram śliwek wystarczą cztery słoiki, jeśli wybierzemy te o pojemności 370 ml. Oczywiście można wybrać mniejsze i większe słoiki, jednak ich ogólna pojemność nie powinna być mniejsza niż1480 ml. Słoiki powinny być czyste i wyparzone, zanim przełożymy do nich owoce. Warto też sprawdzić, czy wybrane przez nas słoiki i zakrętki nie są uszkodzone.
Zalewę natomiast przygotowujemy następująco: do garnka wlewamy wcześniej odmierzoną szklankę wody, dodajemy cukier i goździki. Woda z tymi dodatkami powinna się zagotować. By cukier się w miarę szybko rozpuścił, powinniśmy cały czas mieszać wodę. Do zagotowanej wody dodajemy ocet i ponownie czekamy, aż zalewa się zagotuje. Gdy zacznie wrzeć, powinniśmy od razu wyłączyć palnik. Warto pamiętać, by zalewać śliwki w słoiku zalewą wtedy, gdy jest ona gorąca.
Śliwki w occie – jak pasteryzować?
Pierwszym sposobem, w jaki można pasteryzować śliwki w occie, jest pasteryzacja w piekarniku. Wystarczy go nagrzać do 100 stopni, wstawić słoiki ze śliwkami w occie i pasteryzować przez około 20 minut. Słoiki wstawiamy do nagrzanego piekarnika tylko wtedy, gdy wlaliśmy do nich gorącą zalewę. Jeśli nie, to słoiki ze śliwkami powinniśmy umieści w zimnym piekarniku, a czas pasteryzacji liczyć od momentu, gdy piekarnik się nagrzeje.
Drugą możliwością, jest pasteryzacja słoików z garnku. Na spodzie garnka kładziemy bawełnianą ściereczkę, a na niej słoiki w taki sposób, by się one ze sobą nie stykały. Woda, którą zalejemy słoiki, powinna sięgać trochę powyżej ich połowy. Na średnim ogniu doprowadzamy wodę do wrzenia, a następnie pasteryzujemy na małym ogniu przez mniej więcej 20 minut.