Skip to content Skip to footer

Nowa generacja palet – co warto o niej wiedzieć?

Palety i pojemniki produkcyjne to złożona rodzina narzędzi logistycznych, których zadaniem jest ułatwienie przewozu produktów i towarów. Widać to zwłaszcza na przykładzie samych palet, które w ostatnich latach przeszły bardzo długą drogę, od topornych, drewnianych konstrukcji, aż po nowatorskie modele z tworzywa sztucznego.

Plastik – materiał przyszłości

Inwestujący w opakowania plastikowe producent konstrukcji logistycznych, podejmuje bardzo dobrą i przemyślaną decyzję. Dlaczego?

Plastikowe palety i inne pojemniki produkcyjne to rozwiązania trwałe, lekkie, ale i łatwe w obsłudze. W nowoczesnych modelach palet tworzywo sztuczne jest specjalnie utwardzane, dzięki czemu może znieść obciążenie przekraczające wartość 1000 kilogramów! Poza tym krawędzie tych palet są specjalnie wzmacniane, co oznacza większą odporność na zewnętrzne oddziaływania fizyczne. To jednak nie wszystko!

Wentylacja i bezpieczeństwo to podstawa!

Innowacyjny producent pojemników i palet plastikowych zawsze stawia na wentylację. Owszem, plastik nie gromadzi wilgoci (i bakterii), ale nie oznacza to pełnego zabezpieczenia zawartości.

Dlatego nowoczesne palety posiadają specjalny system wentylacji, który swym zasięgiem obejmuje również przestrzeń przy samej krawędzi konstrukcji. Ważną cechą nowych palet jest pokrycie ich specjalnym materiałem antypoślizgowym, który chroni ładunek przed bezwładnościowym przemieszczaniem się.

Ranty, brzegi i wypustki

Każdy producent pojemników, któremu zależy na zadowoleniu swoich odbiorców, wyposaża je w specjalne wypustki i inne elementy pomocnicze.

Dzięki temu palety z wypustkami ułatwiają transport towarów w folii ochronnej. Zamontowanie specjalistycznych żeberek ułatwia mocowanie folii, ale też zmniejsza ryzyko przemieszczania się ładunku. W nowoczesnych paletach nie mogło też zabraknąć innowacyjnych rantów (5 lub 22 mm), zabezpieczających towar przed upadkiem. Modele z rantami o wysokości 22 mm stosuje się przede wszystkim w branży motoryzacyjnej.

Podsumowanie

Każdy, inwestujący w opakowania plastikowe producent narzędzi logistycznych, musi z biegiem czasu zapoznać się z zaletami tworzywa HDPE. Większość nowoczesnych palet i pojemników produkcyjnych wyprodukowana jest właśnie z niego, gdyż zapewnia on maksymalną trwałość i wytrzymałość.