Skip to content Skip to footer

Jak wykonać montaż saun?

W zdecydowanej większości przypadków osoby, które zdecydują się na montaż saun, będą potrzebowały odpowiednich fachowców. Nie wszyscy mają jednak świadomość, że można to zadanie wykonać samodzielnie. W ten sposób można zaoszczędzić nie tylko czas, ale również pieniądze.

Od czego należy zacząć?

Montaż saun zostanie wykonany prawidłowo, jeżeli zostaną dobrze przeprowadzone dwa pierwsze etapy procesu, do których należy zaliczyć montaż ramy sauny, a także montaż pierwszego narożnika sauny. W jaki zatem sposób powinno się to wykonać?

Montaż ramy sauny

Montaż saun zawsze powinno się rozpocząć od odpowiedniego zamontowania ram. Konieczne do realizacji tego celu będą następujące narzędzia: wkrętarka, młotek, dobijak, poziomica, metrówka, calówka, ołówek, klucz do śrub z łbem walcowym o gnieździe sześciokątnym.

Najpierw konieczne jest położenie ramy na podłodze wpustem skierowanym do góry. Należy również mieć świadomość, że odległość między ścianą, a ramą powinna wynosić minimum 5 cm. Następnie wystarczy sprawdzić za pomocą poziomicy czy rama jest odpowiednio wypoziomowana. Jeżeli nie będzie, konieczne jest jej wyrównanie przez podłożenie pod nią drewnianej podkładki. Bardzo istotne w tej kwestii, by rama dokładnie przylegała powierzchnią do podłoża. W innej sytuacji konstrukcja zostanie bowiem punktowo obciążona. W kolejnym etapie należy połączyć wszystkie elementy danej ramy za pomocą wkrętów oraz kołków rozporowych, które zostały dołączone do zestawu produktu.

Montaż pierwszego narożnika sauny

Montaż saun zostanie wykonany prawidłowo, jeżeli zostanie prawidłowo zamontowany pierwszy narożnik. W tym celu konieczne będzie wciśnięcie słupka narożnego w jeden z tylnych narożników ramy sauny. W kolejnym etapie użytkownik musi wsunąć pierwszy z elementów ściennych w ramę piórem skierowanym w dół, obok słupka narożnego. Następnym krokiem powinno być wsunięcie słupka narożnego w drugi z elementów ściennych. W przypadku, gdy będzie to konieczne trzeba użyć dobijaka i młotka. Z kolei słupki warto połączyć z elementami ściennymi za pomocą odpowiednich wkrętów. W przypadku, gdy instrukcja montażowa będzie przewidywała wykorzystanie taśm uszczelniających do elementów ściennych, należy ją przykleić.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Megiw