Skip to content Skip to footer

Okna do świata – malownicza architektura Królewskiego Miasta

Kraków od zawsze zachwyca nie tylko turystów, ale również mieszkańców miasta swoimi malowniczymi zaułkami, pięknymi kamienicami i zabytkowymi kościołami. Spoglądając jednak nieco wyżej, na tej wyboistej alejce, dachu czy wieży, naszym oczom ukazują się one z wspaniałą perspektywą – okna, które kryją w sobie nie tylko historię, ale i piękno architektoniczne Krakowa. Warto poznać najciekawsze i najbardziej malownicze okna, które sławią to miasto samymi swoimi kolorami, wzorami i szlachetnymi materiałami.

Z rynkiem i oknami przez krakowskie wieki

Kraków, miasto postawione na siedmiu wzgórzach, z każdym kolejnym wiekiem zyskiwało nowe oblicze architektoniczne, które do dzisiaj pozostają w historii nie tylko Polski, ale i całej Europy. Wraz z nimi, okna i ich kształty poddawane były ewolucji, od gotyckiej w przeszklaniu okratowanego kowalstwa, przez świetliste i geometryczne rozwiązania okresu modernizmu, aż po proste prostokąty ze szkła hartowanego z najnowszej dekady – każde okno skrywało w sobie ślady swoich czasów.

Jaki kształt okien wskazuje, jaki styl architektoniczny dominował w danym okresie? W okresie renesansu popularne były okna podzielone na kilka prostokątnych części, często dotykające się szczytu lub znajdujące się blisko poziomu ziemi. Okna w stylu barokowym były z kolei charakterystyczne ze swoimi łukami, zwieńczeniami i fantazyjnymi ornamentami, podobnymi do tych na ścianach budynków. W XIX wieku pojawiające się okna w stylu eklektycznym miały już bardziej wyczulony dla harmonii i proporcji wzrok, co odbiło się na ich licznych detalach drzwi i świetlików.

Nie trzeba być architektem, aby docenić piękno i różnorodność stylów krakowskiej architektury wraz z poszczególnymi elementami, takimi jak okna. Każdy, kto wybiera się na spacer po krakowskim Rynku, może się przekonać o tym na własne oczy, podziwiając niepowtarzalny klimat tego miasta.

Okna, okna Kraków – unikalne perełki miasta

Kraków jest miastem nieprzeciętnie malowniczym. Szlachetne kamienice i pałace, romantyczne uliczki i parki, a także piękne, gotyckie kościoły – to wszystko sprawia, że miasto jest wyjątkowe i zachwycające. Ale czy zwracaliście kiedykolwiek uwagę na okna i drzwi, które jak na dłoni znajdują się w tych niezwykłych budynkach? Okna Kraków, to niesamowita mieszanka historii i sztuki, której akurat nie powinniśmy przeoczyć.

Krakowskie okna to przede wszystkim miejsce, gdzie od wieków rozwijają się sztuki użytkowe – stolarskie i kowalskie. W Kamienicach przy Rynku Głównym możemy zobaczyć wiele okiennych kunsztów, przykładowo: renesansowe okna o zachwycającej rzeźbie zdobniczej, które zdobią fasadę kamienicy Szara; fantastyczne witraże i postać rycerza na czele XV-wiecznej kamienicy przy Kamiennej 13; a także piękne barokowe okna z bogatymi ornamentami i przepięknymi zwornikami, które zdobią fasadę pałacu Biskupów Krakowskich.

Wszystkie te okna, okna to nie tylko historia, ale przede wszystkim życie codzienne mieszkańców miasta. Sztuka i rzemiosło, inspirowane przez Kraków do dziś stanowią inspirację nie tylko dla turystów, ale także dla artystów całego świata. Będąc w Krakowie koniecznie zwróćcie uwagę na piękne okna, które wprowadzą Cię w magiczną atmosferę tego miejsca.