Skip to content Skip to footer

Sauna ogrodowa – luksus w domowych warunkach

Kojarzona do tej pory z nieosiągalnym luksusem sauna, od jakiegoś czasu gości w coraz większej ilości prywatnych ogrodów z uwagi na wiele właściwości estetycznych, ale przede wszystkim prozdrowotnych. Wbrew pozorom montaż sauny nie jest zaporowym kosztem, dlatego pozwala sobie na niego coraz więcej osób, którzy chcą rozkoszować się błogim ciepłem we własnych warunkach krajobrazu.

Luksus na własną potrzebę

Wiedząc o tym, jak wiele korzyści płynie z rytuałów saunowania, entuzjaści gorących kąpieli parowych decydują się na budowę prywatnych zabudowań saun w ogrodach, aby cieszyć się tą przyjemnością w każdej wolnej chwili. Decyzja montażu poprzedzona jest zazwyczaj pytaniami o to, czy lepsze jest posiadanie sauny wewnątrz budynku, czy też w ogrodzie?

Nie ma wątpliwości, że sauna ogrodowa nie wymaga planowania i przygotowywania pomieszczenia, celem jej ustawienia i korzystania. Do zainstalowania sauny wewnętrznej konieczne jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji pomieszczenia, zagospodarowanie miejsca w domu, przygotowanie odpowiedniej posadzki i rozwiązań związanych z elektryką.

Sauna ogrodowa całoroczna

Sauna ogrodowa może być naturalną konstrukcją wpasowaną w przestrzeń ogrodu, która stanie tam, gdzie właściciel wyznaczy jej miejsce. Odpowiedzi na pytania dotyczące funkcjonalności sany zimą są krótkie i jednoznaczne – jeśli ktoś obawia się, iż sauna ze względu na warunki atmosferyczne będzie nieczynna w sezonie zimowym, to jest w dużym błędzie. Cały cykl seansów w saunie musi być zakończony solidnym schłodzeniem ciała, celem wyrównania ciśnienia krwi i ogólnego, lepszego samopoczucia. Dlatego właśnie sauna ogrodowa powinna być jak najczęściej wykorzystywana zimą. Nie ma nic przyjemniejszego niż naturalne obcowanie z walorami przyrody, w postaci śniegu, spoczywającego w ogrodzie, celem schłodzenia nagrzanego ciała.

Mała, a przemyślana konstrukcja

Konstrukcja sauny jest przewidziana tak, aby mimo niewielkich rozmiarów ta pomieściła w sobie funkcjonalne pomieszczenie do przebrania się oraz odrębne, do zażywania cieplnych kąpieli. Nie trzeba zatem obawiać się, że zapraszając gości na wspólny seans, ci będą czuli dyskomfort związany z niepraktyczną przestrzenią, gdzie na przykład nie będą mogli zostawić swoich ubrań.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Megiw