W sklepach czy lokalach gastronomicznych bardzo ważne jest precyzyjne odmierzanie i dlatego w restauracji, czy sklepie spożywczym nie może zabraknąć wagi gastronomicznej. Jak wybrać najlepszą? Na co zwrócić uwagę?
Waga gastronomiczna – rodzaje
Oferowane wagi gastronomiczne różnią się od siebie funkcjami oraz budową. Jednymi z najczęściej spotykanymi są wagi kuchenne gastronomiczne, które sprawdzają się w kuchniach, pizzeriach czy piekarniach. Są one lekkie i zajmują mało miejsca.
Kolejnym rodzajem wagi jest waga kalkulacyjna, którą stosuje się w handlu. Można przy jej pomocy zważyć produkt, ale też przeliczyć wagę na cenę. Również spotyka się wagi z funkcją liczenia sztuk oraz wagi platformowe, które stosuje się w halach produkcyjnych i magazynach.
Funkcje i parametry wagi gastronomicznej
Wybierając wagę, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jej funkcje. Ma ona nie tylko precyzyjnie odmierzać, ale także ułatwiać pracę. Pierwszym parametrem jest zakres ważenia i maksymalne obciążenie.
Należy skupić się także na dokładności wagi oraz możliwości tarowania. Waga gastronomiczna powinna spełniać normy i mieć certyfikat, który potwierdza, że produkt jest w pełni bezpieczny i może być stosowany w lokalach gastronomicznych czy sklepach spożywczych.
Legalizacja wagi
Waga gastronomiczna stosowana w handlu czy lokalach usługowych musi zostać zalegalizowana. Każdy właściciel musi dopilnować formalności i zgodnie z przepisami unijnymi waga musi zostać zalegalizowana, czyli sprawdzona przez odpowiedni urząd.
Legalizacja przeprowadzana jest przez Główny Urząd Miar, który sprawdza, czy dany egzemplarz jest precyzyjny i działa w sposób prawidłowy. Jeśli w kuchni czy sklepie waga nie będzie zalegalizowana, to można narazić się na wysokie kary. Na wadze z legalizacją musi znaleźć się certyfikat europejski, ramka z literą „M” i czterocyfrowy numer Jednostki Notyfikowanej. Legalizacja nowej wagi wygasa po trzech latach i po tym okresie należy się ponownie zgłosić do Urzędu Miar, aby zdobyć nową legalizację.