Skip to content Skip to footer

Zalety i wady patelni żeliwnych

Wyglądają, jak gdyby były wyciągnięte ze starodawnych, drewnianych chat. Są bardzo ciężkie, jednak mimo tego idealnie sprawdzają się podczas gotowania. Żeliwne patelnie do naleśników indukcja, bo o nich mowa, to produkty bardzo wyjątkowe. Nie spodobają się one każdemu, jednak niektórzy zdecydowanie docenią ich niepowtarzalne właściwości.

Krótka charakterystyka patelni żeliwnych

Patelnie żeliwne nazywane są czasem patelniami cygańskimi. Miano to zawdzięczają swojej oryginalnej prezencji, która idealnie współgra z drewnianymi, starodawnymi, klasycznymi aranżacjami. Cygańska patelnia do naleśników indukcja ma zatem tradycyjny wygląd. A jakie są jej właściwości?

Na szczególną uwagę zasługuje mnogość zastosowań takiej patelni. Można ją wykorzystać dosłownie do wszystkiego – nawet do przygotowywania sosów czy duszenia mięs. Nieraz zastępuje ona garnki czy rondelki.

Główne zalety patelni żeliwnych

Żeliwna patelnia do naleśników indukcja, wykonana z trwałego i solidnego materiału, będzie niemalże niezniszczalnym elementem wyposażenia kuchni. Jest ona niezwykle odporna na zarysowania, dlatego można z niej korzystać całymi latami, przekazując ją z pokolenia na pokolenie. Jej stabilna forma ułatwia gotowanie.

Powierzchnie patelni żeliwnych nagrzewają się dokładnie tak samo z każdej strony. Idealnie grzeją potrawy i nie doprowadzają do ich przypalenia. Potrafią także utrzymywać wysoką temperaturę dań, dlatego nadają się do odgrzewania przysmaków. Żeliwne patelnie najczęściej wykonuje się z naturalnych materiałów, które są bezpieczne i dla otoczenia, i dla samego człowieka.

Główne wady patelni żeliwnych

Stabilność i solidność żeliwnych patelni do naleśników indukcja mogą być jednak także ich wadami. Przez to, że naczynia wykonuje się z twardych materiałów, nie mogą być one lekkie. Są niewygodne w przenoszeniu, zwłaszcza gdy pojawi się na nich jakaś potrawa. Raczej nie spodobają się kobietom, a dzieci w ogóle nie powinny ich użytkować.

Największą wadą, wymienianą przez wszystkich klientów, jest jednak wysoka cena takich patelni. Żeliwna patelnia do naleśników indukcja może kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Oczywiście można też znaleźć naczynia tego rodzaju w dużo niższych cenach, ale ich akurat kompletnie nie opłaca się kupować. Patelnia cygańska musi swoje kosztować, jeśli ma dobrze się sprawdzać.

Patelnie do naleśników na indukcję kupisz na cookstore.pl