Oświetlenie ogrodowe

obrazek-5-77

Oświetlenie ogrodowe

Pięknie oświetlony ogród, pozwoli cieszyć się urokami natury również po zmierzchu. Nie jest to jednak zadanie proste do wykonania. Dobrze zaplanowany system oświetlenia ogrodu powinien być nie tylko praktyczny, ale spełniać również funkcję dekoracyjną i powinien podkreślać największe atuty naszego azylu.

Nowoczesne lampy ogrodowe

Na rynku dostępny jest całkiem spory wybór lamp ogrodowych. Wybierać można spośród oświetlenia w formie słupków, reflektorów, opraw masztowych, kinkietów i wielu innych. Wszystkie one spełniają swoje funkcje i mają swoich zwolenników. Warto jednak zastanowić się jakie funkcje powinno spełniać oświetlenie w naszym ogrodzie. Czy lampy do ogrodu mają wyłącznie zapewniać komfortowe i bezpieczne użytkowanie czy może mają budować odpowiedni klimat? Czy liczy się dla nas element energooszczędny? Czy w naszym ogrodzie sprawdzą się czujniki ruchu lub zmierzchu? Warto pamiętać, że nowoczesne lampy ogrodowe są co prawda bardziej energooszczędne niż kiedyś, jednak dalej pobierają one prąd z instalacji domowej i będzie to miało odzwierciedlenie w rachunkach.

Rodzaje lamp do ogrodu

Stając przed dylematem, na jakie lampy do ogrodu się zdecydować, do wyboru mamy: słupki, reflektory, kinkiety, lampy nawierzchniowe czy wreszcie lampy stojące ogrodowe. Warto przemyśleć to już na etapie planowania i budowy domu, ponieważ należy w odpowiedni sposób zaplanować i przeprowadzić instalacje elektryczną. Niezależnie na jaki system się zdecydujemy warto pamiętać, że lampy muszą być nie tylko praktyczne, ale powinny być też ozdobą naszego ogrodu.

Lampy stojące ogrodowe

Zależnie od tego na jakiej wysokości zostały zamontowane rozróżniamy: słupki lub tradycyjne latarnie ogrodowe. W związku z tym, że źródło światła powinno znajdować się na takiej wysokości, aby nie raziło nie ma sensu montowania ich na wysokości większej niż 1,5 m, z tego samego względu preferowane są klosze wykonane z mlecznego szkła, dające ładną poświatę niemęczące jednak oczu. Świetnie sprawdzają się klosze emitujące światło rozproszone, niewytwarzające zbyt ostrych granic cienia.Zależnie, czy wybierzemy słupki niskie czy wyższe mogą one wytyczać wyłącznie obszar ścieżki lub oświetlać też i podkreślać najbliższą roślinność.Wyższą opcją słupków są latarnie, stosowane są one jednak przy oświetlaniu większych powierzchni jak podjazdy czy alejki, stosunkowo rzadko stosuje się je w małych ogródkach.