Skip to content Skip to footer

Europaleta plastikowa a drewniana – oto którą wybrać!

Europalety to nieodłączny element w logistyce, transporcie oraz w magazynach. Jednakże, z każdym rokiem, rośnie świadomość ekologiczna i chęć korzystania z materiałów bardziej przyjaznych środowisku. Dlatego też, podczas wyboru palet do przemieszczania towarów, coraz częściej pojawiają się dwie alternatywy: palety drewniane oraz plastikowe. Które z nich wybrać? Czy ekologia powinna być decydującym czynnikiem?

Co kryje się za paletami plastikowymi?

Palety plastikowe to niewątpliwie narzędzie często używane w logistyce. Są w stanie wytrzymać ciężar i transportować różne produkty, od żywności po materiały budowlane i przemysłowe. Ale co dokładnie kryje się za paletami plastikowymi?

Palety te są wykonane z różnych materiałów, takich jak polietylen, polipropylen, poliestrowe włókna szklane, a także recyklingowe tworzywa sztuczne. Materiał ten jest w stanie wytrzymać wysokie obciążenia i jest odporny na korozję, wilgoć oraz różne substancje chemiczne, co czyni go idealnym do użytku w wielu branżach. Jedna z ważniejszych właściwości plastiku jest jego elastyczność, której nie posiada drewno wgłębne.

Niektóre palety plastikowe są produkowane przy użyciu procesu wtryskowego, co pozwala na dokładne i jednolite wykonanie. Inne mogą być formowane z włókien szklanych, co sprawia, że są bardziej wytrzymałe. Jednakże, aby uzyskać palety plastikowe o odpowiedniej wytrzymałości i jakościowe, ważne jest aby proces produkcyjny przebiegał zgodnie z wszystkimi wymaganiami jakości oraz z zaostrzającymi się normami środowiskowymi.

Europaleta plastikowa a drewniana – skąd wziąć najlepszy materiał?

Jeśli jesteś właścicielem firmy logistycznej bądź prowadzisz magazyn, na pewno spotkałeś się z pytaniem: jaka europaleta będzie dla mnie najlepsza? Czy warto postawić na klasyczną, drewnianą konstrukcję, czy może lepiej zainwestować w nowoczesną palete plastikową? Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci podjąć decyzję.

Europaleta drewniana z całą pewnością cieszy się popularnością. Jest to tradycyjny materiał, niezawodny i tani w produkcji. Drewno jest też łatwe w obróbce, dzięki czemu możliwe są niestandardowe projekty. Jednakże należy zwrócić uwagę na fakt, że europaleta plastikowa jest o wiele bardziej wytrzymała i trwała. Materiał ten nie ulega procesom rozkładu, nie pęka i nie łamie się. Dodatkowo, dzięki swojej lekkości, europalety z tworzyw sztucznych są dużo bardziej wygodne w transporcie.

Porównując ceny, w pierwszej chwili drewno wydaje się tańsze. Jednak, jak szybko się okaże, cena europalety zależy od wielu czynników i różnice między materiałami okazują się niewielkie. Europaleta plastikowa wiąże się też z mniejszymi kosztami utrzymania, ponieważ jest odporna na bakterie, łatwiejsza w czyszczeniu i nie wymaga żadnych dodatkowych zabiegów konserwacyjnych.

Ostatecznie, wybór europalety zależy oczywiście od naszych indywidualnych potrzeb. Ciągle jednak warto kierować się zdrowym rozsądkiem i zdecydować się na coś, co okaże się trwałym i solidnym wyborem. Europaleta plastikowa bez wątpienia spełnia te wymagania i zdaniem wielu specjalistów to właśnie tworzywa sztuczne to materiał przyszłości.