Skip to content Skip to footer

Skrzyniopaleta

Drewniana paleta o wymiarach 120 x 80 x 25 (czasem 30 cm), zwana europaletą stosowana jest w we wszystkich operacjach logistycznych na całym świecie. Przewozi się na niej prawie każdy rodzaj towaru. Jednak jej całkowicie płaska powierzchnia nie do końca sprawdza się w przypadku towarów sypkich tj. owoce. Konieczne są dodatkowe opakowania np. kartony.

Skrzyniopaleta

To nic innego, jak paleta ze ścianami bocznymi. Rozwiązanie to na tyle okazało się pomocne, że znalazło szereg zastosowań i doczekało się różnych konstrukcji i wykonań. Oprócz skrzyniopalet z drewna (ciężkie, twarde, odporne na uderzenia i tarcie) bardzo często spotyka się pojemniki wykonane z plastiku (lżejsze, bardzo wytrzymałe, odporne w szerokim zakresie temperatur) czy metalu. Konstrukcje ażurowe świetnie nadają się do przechowywania i transportu owoców i warzyw, można stosować je w chłodniach, gdyż dzięki otworom zapewniają równomierny dopływ chłodnego powietrza. Konstrukcje pełne bardzo dobrze sprawdzą się do przechowywania i transportu towarów sypkich, czy o różnych asortymentach (np. pojemnik plastikowy z przegródkami bardzo dobrze sprawdzi się dla składowania kilku rodzajów śrubek). Skrzyniopalety mogą mieć różne wymiary i kształty, ale zawsze budowane są w taki sposób, aby można było je łatwo zastosować do wszystkich operacji logistycznych (załadunek wózkiem widłowym) czy poukładać piętrowo. Pojemniki sztaplowane podobnie jak sztaplowanie palet stosuje się w celu zaoszczędzenia kosztów (magazynowanie i ilość prac logistycznych), czasu i powierzchni. Pojemniki sztaplowane i sztaplowanie palet to maksymalnie wykorzystanie powierzchni magazynowej.

Jakie jeszcze zalety posiadają skrzyniopalety?

Skrzyniopalety wykonane z tworzywa sztucznego mogą mieć różne kolory – plastik daje się łatwo barwić i w ofertach producentów można zobaczyć pojemniki w kolorach żółtych, zielonych, czerwonych czy niebieskich. Dla niektórych może się to wydawać mało istotnym szczegółem, ale dla tych, którzy cenią sobie indywidualizm będzie to istotne. Podobnie jak możliwość nadruku na powierzchni skrzyniopalety własnego logo. To jeden ze sposobów na reklamę – zwiększenie rozpoznawalności własnej marki. Skrzyniopalety są bardzo wytrzymałe (producenci dają długi okres gwarancyjny) i łatwe do utrzymania w czystości. Żadne zabiegi higieniczne i użyte środki chemiczne nie są w stanie zaszkodzić ich powierzchni. Te cechy przekładają się na niskie koszty eksploatacji.