Skip to content Skip to footer

Co jest przyczyną powstawania otwartych ran na nogach?

Owrzodzenie podudzi jest bardzo przykrą chorobą, która musi zostać szybko wyleczona, aby nie pozostały po niej blizny. Wrzody pojawiają się u osób, które najczęściej mają obniżoną odporność. Jak dochodzi do tego schorzenia? Czy jest skuteczna metoda leczenia owrzodzenia podudzi?

Owrzodzenie podudzi – objawy

Jeśli na skórze pojawiają się otwarte rany, to mogą być to wrzody. Wykwity skórne powstające w obrębie nóg mogą pojawić się w wyniku urazu mechanicznego lub na drodze endogennej. Bez względu na przyczynę na skórze pojawiają się nieprzyjemne rany, które trudno się goją i wymagają odpowiedniego leczenia.

Owrzodzenie powstaje w wyniku uszkodzenia tkanek, które następnie wywołują mnóstwo problemów skórnych. Dochodzi nawet to martwicy tkankowej. Ciągłość naskórka zostaje przerwana, a po zakończeniu terapii na skórze niejednokrotnie pozostają blizny. Objawy na pewno są łatwe do zauważenia i pierwsze zmiany skórne powinny być natychmiast skonsultowane z lekarzem.

Owrzodzenie podudzia – przyczyny

Owrzodzenia podudzia występują najczęściej u osób, które mają osłabiony organizm. Często przyczyną są nieleczone stany zapalne żył. Również osoby z postępującą cukrzycą mogą borykać się z tą przypadłością. Niekiedy wrzody pojawiają się u osób z powodu gronkowca złocistego, którym można się zarazić w placówce medycznej lub studiu urody.

Także osoby zdrowe powinny uważać na wszelkie objawy związane z otwartymi ranami na nogach. Różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne czy chemiczne mogą być też przyczyną powstawania wrzodów. Na pewno należy na siebie uważać i dbać o zdrowie w każdym wieku, aby uniknąć nieprzyjemnych ran, które mogą przez kolejne lata szpecić ciało.

Otwarte rany na nogach leczenie

Owrzodzenie podudzia jest przykrą przypadłością, którą należy natychmiastowo zacząć leczyć. Jedną ze skuteczniejszych metod jest użycie ozonu, czyli niebieskawego gazu występującego w stratosferze. Ozonoterapia jest skuteczna w leczeniu wrzodów i pozwala szybko uporać się z chorobą.

Leczenie ozonem przede wszystkim zabija wszelkie wirusy, bakterie i grzyby. Tkanki zaczynają się dotleniać, a to w konsekwencji prowadzi do szybkiej regeneracji i gojenia. Dodatkowo leczenie ozonem zapobiega rozprzestrzenianiu się choroby i niweluje ryzyko ponownego zakażenia.