Skip to content Skip to footer

Co warto wiedzieć na temat wyświetlaczy LCD?

W przemyśle na szeroką skalą stosuje się wyświetlacze LCD, które wyposażane są w tranzystor TFT. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie ekranu wyświetlającego obraz w nieprzeciętnej jakości. Tego typu wyświetlacze idealnie sprawdzają się chociażby w monitorach komputerowych i notebookach.

Czas poznać wyświetlacz LCD w wersji TFT

W przypadku wyświetlaczy TFT LCD składające się na matrycę piksele mają swoje własne tranzystory sterujące. Inaczej wygląda to przy wykorzystywaniu technologii STN, gdzie obsługa poszczególnych elementów wykonanych z ciekłego kryształu odbywa się kompleksowo.

W kolorowych wyświetlaczach LCD wykorzystywane są cienkowarstwowe tranzystory, które znajdują się na szklanym podłożu. Wcześniej tradycyjne modele znajdowały się na krzemowej płytce. Taka zmiana spowodowała dużą różnicę, jeśli chodzi o jakość wyświetlanego obrazu. Technologia TGT pozwoliła na uzyskanie o wiele lepszych parametrów obrazu, niż miało to dotąd miejsce w przypadku standardowych tranzystorów.

Dlaczego warto postawić na wyświetlacze LCD w technologii TFT?

Technologia TFT, która została zastosowana w wyświetlaczach LCD pozwala na stworzenie urządzenia, które będzie miało relatywnie niedużą grubość i masę końcową, a do tego nie będzie generowało dużego zużycia energii elektrycznej. Zaletą tego innowacyjnego rozwiązania są także stosunkowo niewielkie koszty produkcji. Coraz częściej wyświetlacze TFT LCD wyposażone są w specjalne powłoki antyrefleksyjne, co przekłada się na poprawę czytelności obrazu na ekranie nawet w przypadku narażenia na refleksy świetlne.

Jako, że technologia TFT cały czas jest rozwijana i pojawiają się nowe rozwiązania, znajduje ona coraz szersze zastosowanie. Wkrótce technologia tranzystorów cienkowarstwowych zostanie wykorzystana do produkcji nowoczesnych wyświetlaczy elastycznych ze względu na zawartość w nich substancji organicznych. Klienci biznesowi i przemysłowi bardzo chętnie sięgają po rozwiązania, w przypadku których korzysta się z technologii TFT.

Przemysł i biznes a wyświetlacz LCD w technologii TFT

Dla wielu klientów biznesowych duże znaczenie ma zastosowanie wyświetlaczy z szerokimi kątami widzenia. Takie możliwości dają właśnie wyświetlacze TFT LCD, szczególnie te w których wykorzystano technologię MVA. Kiedy takie rozwiązanie jest pożądane? Ma to miejsce w przypadku konieczności zastosowania urządzeń, które będą użytkowane w różnych pozycjach względem położenia użytkownika.

Zaletą wyświetlaczy LCD w technologii TFT jest to, że można z nich korzystać nie tylko w zamkniętych pomieszczeniach, ale też na otwartej przestrzeni. Wszystko to dzięki podwyższonej jasności obrazu wyświetlanego na ekranie i powłoce antyrefleksowej. Nawet duże natężenie światła nie przeszkadza w użytkowaniu takiego wyświetlacza. Bez problemu można odczytać wyświetlaną treść.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem.