Skip to content Skip to footer

Czym są wyświetlacze LCD TFT?

Nowoczesne wyświetlacze LCD-TFT (ang. Thin-Film Transistor) to nic innego jak popularne ekrany sterowane tranzystorami unipolarnymi. Największą przewagą wyświetlaczy tego typu nad swoimi konkurentami jest przede wszystkim możliwość uzyskania obrazu o bardzo wysokiej jakości.

Jakie zastosowanie wyświetlaczy LCD-TFT?

Oryginalne wyświetlacze LCD-TFT znajdują szerokie zastosowanie w bardzo wielu aplikacjach. Mowa tutaj nie tylko o popularnych aplikacjach konsumenckich, ale również o aplikacjach przemysłowych. Jeżeli chodzi o aplikacje konsumenckie, to wyświetlacz LCD-TFT wykorzystywany jest na przykład w telewizorach, monitorach, komputerach przenośnych i nowoczesnych telefonach komórkowych.

W przypadku aplikacji przemysłowych ekrany tego typu można spotkać na przykład w popularnych panelach sterowania, IoT albo panelach HMI. W ostatnim czasie wielu producentów korzysta z zaawansowanych wyświetlaczy LCD-TFT w automatyce budynkowej i przemysłowej. Nie można zapominać także o automotive, która w ostatnim czasie rozwija się w bardzo szybkim tempie.

Jakie zalety?

Olbrzymia popularność wyświetlaczy LCD-TFT wynika przede wszystkim z ich kilku kluczowych zalet. Warto wspomnieć przede wszystkim o dużej wszechstronności i niespotykanej wytrzymałości.

Nowoczesne wyświetlacze LCD-TFT bez żadnego większego problemu poradzą sobie nie tylko w mniejszych wyświetlaczach, ale również w większych, gdzie przekątna sięga nawet powyżej 10 cali.

Opisując największe zalety warto wspomnieć także o bardzo atrakcyjnej cenie, która odgrywa ważną rolę nie tylko dla producentów, ale również dla samych konsumentów.

Wyświetlacz LCD TFT dla przemysłu

Inwestorzy przemysłowi cenią sobie przede wszystkim wyświetlacze LCD TFT, które wykonane są w technologii MVA. W dużej mierze to właśnie ta technologia pozwala uzyskać zdecydowanie szerszy kąt widzenia. Technologia tego typu doskonale sprawdzi się w tych sytuacjach, gdzie korzysta się z urządzeń w wielu różnych pozycjach.

Dla wielu inwestorów przemysłowych kluczowym parametrem wyświetlaczy LCD TFT jest także ich podwyższona jasność. Urządzenia z wyświetlaczami tego typu doskonale sprawdzą się w otwartych przestrzeniach, gdzie natężenie światłą może być dość duże. Przy konkurencyjnych wyświetlaczach przy dużym świetle mogą pojawić się wyblakłe kolory i problemy z odczytaniem treści.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem