Skip to content Skip to footer

Geneza powstania oraz charakterystyka psów myśliwskich

Psy są najlepszymi przyjaciółmi człowieka, ale czy masz świadomość podłoża tej przyjaźni? Według historyków, psy wyewoluowały z wilków tysiące lat temu. Wiemy również, że starożytni ludzie nawiązywali bliskie relacje z wilkami. Te zapewniały ochronę oraz pomagały w pracy, w zamian za pożywienie.

Charakterystyczne cechy kupię psa myśliwskiego

Na przestrzeni lat psy myśliwskie nabrały różnych kształtów, rozmiarów, a obecnie ich cechy fizyczne pomagają im polować na różne sposoby. Jeśli chcesz bardziej zaangażować w polowanie i poważnie myślisz o zabraniu czworonożnego przyjaciela, ten krótki przewodnik zapewni Ci informacje na temat szczególnych cech zwierzęcia, które będą pomocne przeglądając psy myśliwskie ogłoszenia.

Nos

Psy są najbardziej znane ze swojego silnego węchu, ich ten zmysł pozwala im śledzić zdobycz. Ogary mają więcej receptorów zapachowych niż jakakolwiek inna rasa psów i są 40 razy bardziej wrażliwe niż ludzkie. Dzięki tej zdolności mogą śledzić zapachy, które mają kilka dni. Inne, wrażliwe pod tym względem rasy to: Beagle, owczarki niemieckie i Bassett Hounds.

Uszy

Spiczaste, opadające uszy psa nadają mu osobowość. Niektóre uszy są dostosowane dla celów estetycznych, tak jak w przypadku chartów i Bull Terrierów, ale inne są używane do polowań. Uszy spiczaste należą do ras, które są najbliżej spokrewnione z wilkami, takimi jak Husky i Samoyed. Te psy mają najlepsze poczucie słuchu.

Oczy

Większość psów nie polega na wzroku jako najsilniejszym sensie, z wyjątkiem chartów. Te specjalizują się w utrzymywaniu ofiary w zasięgu wzroku podczas pościgu. Charty to najszybsze psy i polują na szybką ofiarę, taką jak zając i jeleń.

Pysk

Kształt i długość pyska wiele mówią o tym, w jaki sposób polują psy. Psy z krótszymi pyskami są umięśnione i mają zdolność zatapiania zębów w dużych ofiarach. Pit bull i bull terriery są najbardziej znane ze swoich silnych szczęk. W rzeczywistości Buldogi mają zmarszczki, które powstrzymują je przed zadławieniem się krwią podczas gryzienia!

Hodowla

Hodowla psów jest kontrolowana przez ludzi w celu stworzenia pożądanych cech. Dzisiaj niektóre psy hodowane bardzo restrykcyjnie, dlatego zdarza się, że cierpią na ciężkie schorzenia. Na przykład amerykańskie buldogi mają tak krótkie pyski, że cierpią na problemy z oddychaniem i przekrwienie. Inne psy są leczone po urodzeniu zabiegami kosmetycznymi, takimi jak przycięcie uszu i ogona. Jeśli szukasz psy myśliwskie na sprzedaż, lub rozważasz adopcję psa, zastanów się, czy estetyka jest warta prawdopodobnego leczenia.