Skip to content Skip to footer

Jak skorzystać na palarni?

Palenie jest to paskudny nałóg, bardzo często wynikający z przyzwyczajeń ludzkich. W zakładach pracy doskonale zdajemy sobie z tego sprawę, że ludzie palą często bardziej z przyzwyczajenia, niż faktycznie czując głód nikotynowy. Niezależnie od przyczyn palenia, powstaje pytanie, czy montując odpowiednią palarnię dla pracowników, możemy w jakiś sposób ugrać coś dla siebie, czyli pracodawcy.

Dobra palarnia plusem dla pracodawcy

Postawienie porządnej palarni, a nie tylko budki lub wiaty do palenia na pewno spowoduje, że u części załogi urośniemy w oczach. Choć oczywiście palenie jest szkodliwe, to ktoś, kto pali odbierze tego typu gest jako troskę o dobro pracownika i zrozumienie jego potrzeb. Wiata dla palaczy to co innego niż porządna palarnia z nawiewem, a czasem i klimatyzacją. Ostatecznie niezależnie od tego, jaka ta palarnia będzie, ludzie będą palić w niej papierosy, ale jeśli będą do tego stworzone odpowiednie warunki, wówczas możemy zyskać w jego oczach.

Pracodawca, instalując odpowiednią palarnię, ma również możliwość wyeliminowania dwóch negatywnych zjawisk. Zwykła wiata dla palaczy lu inaczej zwana wiata palarnia, niekoniecznie musi nadawać się zrealizowania tego pomysłu.

Czego nie pomoże nam wyeliminować wiata palarnia?

Pierwszą sprawą jest fala zwolnień chorobowych, która szczególnie w okresie jesienno-zimowym doskwiera pracodawcom. W wielu przypadkach ludzie przeziębiają się lub nawzajem zarażają właśnie na palarni. Jeśli palarnia będzie w miarę ciepła i przestronna istnieje dużo mniejsze ryzyko, że osoby tam przebywające skończą na zwolnieniu. Drugi plus jest taki,że jeśli zainstalujemy porządną palarnię, to będziemy mieli wymówkę do tego, aby móc przed nią ustawić bramki na karty magnetyczne. Wówczas poza regulaminową przerwą, nikt nie będzie marnował czasu pracodawcy na paleniu papierosów.

Palarnie wewnętrzne?

Oczywiście każda palarnia swoje kosztuje. Najdroższe są oczywiście palarnie wewnętrzne. Taka palarnia jest droga przede wszystkim dlatego, że jeśli chcemy umieścić ją wewnątrz budynku, to musi ona spełnić rygorystyczne przepisy przeciwpożarowe, mieć odpowiednio silny układ wentylacyjny, a jednocześnie musi mieć odpowiednią powierzchnię, gdyż nawet najlepszy układ wentylacyjny jest zawsze dostosowany do limitowanej liczby osób.