Skip to content Skip to footer

Jaki kocioł wybrać do ogrzewania domu?

Wybór ogrzewania w domu jest niezwykle istotny. Od niego zależy w dużej mierze komfort temperaturowy. Ciągle najpopularniejsze są kotły na paliwo stałe, przede wszystkim na węgiel. Nie muszą one wcale szkodzić środowisku, wystarczy wybrać odpowiedni kocioł i używać dobrej jakości węgiel.

Rodzaje kotłów na węgiel

Piece na drewno i węgiel najogólniej można podzielić na piece z ręcznym załadunkiem i kotły podajnikowe, czyli takie, które mają zautomatyzowane podawanie opału. Kotły podajnikowe są często bardzo nowoczesne, ale jednocześnie wymagają paliwa o bardzo dobrych parametrach. O wiele bardziej uniwersalne są kotły, w których opał jest ładowany ręcznie.Oba typy kotłów, w zależności od konstrukcji mają różne techniki spalania. To z kolei warunkuje sprawność kotła oraz wydzielanie zanieczyszczeń. Informacja, jakiego typu kocioł jest zamontowany, jest niezwykle istotna, ponieważ wtedy wiadomo, jak należy poprawnie w nim palić.

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze kotła grzewczego?

Wybór kotła grzewczego na paliwo stałe nie jest prosty. Na rynku jest sporo różnych modeli. Dlatego wybierając nowy piec, trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych spraw.Przede wszystkim należy sprawdzić klasę kotła. Od 2017 r. nie można kupić kotła o klasie niższej niż 5. Kotły tej klasy mają niską emisję zanieczyszczeń, wysoką sprawność i jakość.Bardzo istotna jest moc kotła. Będzie ona zależała od projektowego obciążenia cieplnego budynku. Ta wartość uwzględnia m.in. przenikalność cieplną oraz straty ciepła w poszczególnych częściach budynku.

Węgiel dobrej jakości to podstawa

Właściwe działanie kotła w dużej mierze zależy także od rodzaju węgla. Stosowanie węgla jak najlepszej jakości zapewni lepsze spalanie, a co za tym idzie większą sprawność kotła. Zyska także środowisko, ponieważ podczas spalania będzie się wydzielać dużo mniej toksycznych substancji.Warto poszukać dobrego węgla, sprawdzając jego parametry. Przykładowo na stronie Alpari.com.pl można zobaczyć, na jakie cechy trzeba zwrócić uwagę. Będzie to nie tylko wartość opałowa i rodzaj węgla (groszek, orzech, kostka itp.), ale także zawartość siarki czy ilość popiołu, który pozostaje po spaleniu.