Skip to content Skip to footer

Jakie zalety posiadają wzierniki ginekologiczne jednorazowe?

Wziernik ginekologiczny to przyrząd, który wykorzystywany jest podczas badania ginekologicznego. Umożliwia on dokładne zbadanie wnętrza pochwy oraz ocenę stanu szyjki macicy.

Kiedy zaczęto stosować wzierniki ginekologiczne?

Wzierniki ginekologiczne zaczęto stosować powszechnie w drugiej połowie XIX wieku. Stało się to za sprawą doktora Jamesa Mariona Simsa, który często określany jest jako ojciec współczesnej ginekologii. Projekt wziernika ginekologicznego jego autorstwa spotkał się z bardzo przychylnym odzewem ze strony środowiska lekarskiego z wyjątkiem terytorium Anglii. Tam bowiem przez długi czas panowało przekonanie o tym, że badanie wykonywane przy użyciu wziernika jest poniżające dla kobiet oraz może stanowić przyczynę urazów psychicznych i fizycznych. Stosowane obecnie wzierniki cechuje wysokie bezpieczeństwo choćby z uwagi na to, że w powszechnym użyciu wykorzystywane są Wzierniki ginekologiczne jednorazowe. Tego typu urządzenia są wykorzystywane w przypadku diagnostyki torbieli czy nadżerek zlokalizowanych w obrębie pochwy.

Czym są współczesne wzierniki ginekologiczne?

Stosowane w obecnych czasach urządzenia zbudowane są z dwóch ramion połączonych ze sobą zawleczką. Taka konstrukcja umożliwia ginekologowi podczas badania rozchylenie przedniej i tylej ściany pochwy. Co ważne końce łyżek urządzenia mają zaokrąglony kształt, który zapobiega ewentualnym uszkodzeniom delikatnej błony śluzowej narządów rozrodczych kobiety, do których mogłoby dochodzić podczas wsuwania urządzenia oraz przeprowadzania badania.

Jakie korzyści wynikają z wykorzystania jednorazowych wzierników ginekologicznych?

Jeszcze do niedawna w gabinetach stomatologicznych stosowano wzierniki metalowe, które poddawane były procesowi sterylizacji. Obecnie jednak w powszechnym użyciu wykorzystywane są wzierniki ginekologiczne jednorazowe. Zapewniają one wysoki poziom higieny oraz w znacznym stopniu ograniczają ryzyko zakażania pacjentki. Ponadto nie wymagają one czasochłonnej sterylizacji.

Jakie inne zalety cechują jednorazowe wzierniki ginekologiczne?

Jednorazowy wziernik ginekologiczny jest prosty w obsłudze, gotowy do użycia w każdym momencie oraz łatwy do utylizacji. Ponadto produkt ten dostępny jest w wielu rozmiarach. Dobranie odpowiedniej wielkości wziernika podczas badania umożliwia ograniczenie dyskomfortu pacjentki. Nie bez znaczenia jest również rodzaj zastosowanego materiału. Jest on przezroczysty, dzięki czemu możliwa jest dokładna ocena ściany pochwy oraz szyjki macicy. Zastosowane podczas produkcji wzierników materiały są bezpieczne dla zdrowia pacjentek i nie powodują zwykle żadnych reakcji alergicznych.