Skip to content Skip to footer

Kostki przesterowe

Rock jest nieprzerwanie jednym z najpopularniejszych gatunków muzycznych na świecie. Żeby wykonać utwór, który zapadnie w pamięć nie wystarczą świetne umiejętności gry na gitarze oraz wokalne, ale potrzebne będzie także zastosowanie specjalnych efektów. Jednym z nich jest przester, który znalazł zastosowanie na całym świecie. Przester gitarowy polega na tym, że dźwięk, który pochodzi od gitary jest zniekształcany.

Właściwy przester

Wbrew pozorom nie jest łatwo wybrać właściwy przester, który będzie nam odpowiadał. Musimy pamiętać, że efekty takie jak korektor oraz delay są dość przewidywalne. Możemy z łatwością przewidzieć jakie zmiany wprowadzą w utworze oraz jak będzie wyglądało końcowe brzmienie po zastosowaniu tych efektów. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej w przypadku przesteru. Nawet kupując przester gitarowy od tego samego producenta nie mamy pewności, że zabrzmi on identycznie. W tym tkwi piękno przesterów, ponieważ, żeby wybrać odpowiednie przestery niezbędna jest osobista wizyta w sklepie muzycznym.

Cena przesteru a jakość

Nie zawsze musimy się sugerować ceną, ponieważ ta nie zawsze wpływa na jakość produktu. Może się zdarzyć, że przestery, które są tańsze będą brzmiały lepiej niż ich droższe odpowiedniki. Jeżeli nie posiadamy dobrego sluchu muzycznego to dobrym pomysłem jest zabranie ze sobą przyjaciela, który się na tym zna. Jednocześnie nie bójmy się zapytać sprzedawcy w sklepie muzycznym, którego obowiązkiem jest nam pomóc.

Obudowa

Pewną wskazówką może być dla nas oznaczenie na obudowie umieszczane przez producentów. Ludzie, którzy szukają twardych, brudnych przesterów powinni szukać napisów „death”, a także „metal”. Natomiast osoby, które wykonują lżejszą muzykę powinni wybierać takie przestery jak „overdrive”, „tube” oraz „blues”. Możemy się tym sugerować, ale i tak lepiej brzmienie sprawdzać osobiście. Nic nie jest w stanie zastąpić nam rzeczywistych doświadczeń.

Opisy producenta

Nie powinniśmy także sugerować się niską ceną, którą znajdziemy na internecie. Należy pamiętać, że opisy producentów nie zawsze są zgodne z prawdą i dlatego najlepiej testować urządzenia bezpośrednio w sklepie muzycznym. Lepiej w ten sposób niż wydać tysiące złotych na drogie efekty, których potem i tak nie będziemy potrzebować. Nauka niestety często sporo kosztuje, a nie każdego stać na takie wydatki, tym bardziej jeżeli z wykonywanej muzyki nie mamy żadnych profitów.