Skip to content Skip to footer

Kuchenka gazowa w kuchni – o czym warto pamiętać?

Kuchenka gazowa w kuchni to najbardziej oczywiste rozwiązanie kwestii sprzętu do przygotowywania jedzenia. Taka kuchenka jest najczęściej wielofunkcyjna i pozwala na bezpieczną i wygodną pracę w kuchni. Aby tak jednak było warto pamiętać o kilku podstawowych rzeczach.

Współczesne i nieco starsze kuchenki zasilane gazem

Współczesne kuchenki gazowe to bardzo nowoczesne urządzenia, które pod wieloma względami w niczym nie przypominają tych, które dostępne były na rynku jeszcze kilkanaście lat temu. Istotną zmianą jest na przykład nowocześniejsza konstrukcja dysz, dzięki której efektywność spalania gazu jest o wiele mniejsza, a ilość potencjalnie szkodliwych produktów ubocznych ograniczona praktycznie do zera.

Użycie starszych konstrukcji bardzo często skutkuje powstawaniem z czasem trudnego w usunięciu osadu, który pojawia się na meblach i wszystkich przedmiotach w kuchni. Dla jego uniknięcia poleca się używanie maksymalnie skutecznego wyciągu, przy każdym użyciu kuchenki.

O czym warto pamiętać

Niezależnie od jakości kuchenki gazowej o stosowaniu wyciągów powinno pamiętać się zawsze. Nawet jeżeli sama kuchenka nie generuje szkodliwych substancji, to podczas gotowania powietrze nasyca się drobnymi kropelkami tłuszczy, które na dłuższą metę również są szkodliwe. Warto więc zadbać o to, by nad kuchenką znalazł się okap zaopatrzony w skuteczny wyciąg.

Inną kwestią jest używanie piekarnika kuchenki tego rodzaju. Kupując kuchenkę zaopatrzoną w piekarnik, warto zastanowić się nad konstrukcjami mieszanymi. Jak pokazuje doświadczenie piekarniki elektryczne zużywają nieco mniej energii, przez co koszt eksploatacji jest mniejszy. Skuteczność pieczenia i osiągane efekty są tu również większe.

Dodatkowe zabezpieczenia – czy to konieczne?

Decydując się na zakup i instalację w kuchni kuchenki gazowej, warto zastanowić się nad dodatkowymi zabezpieczeniami. Czy jest to jednak zawsze konieczne? Kuchenki najnowszej generacji zazwyczaj same wyposażone są w zestawy bardzo czułych mikroczujników, które informują o wszystkim, co dzieje się w urządzeniu.

W przypadku konstrukcji nieco starszych poleca się zainstalowanie w mieszkaniu dodatkowego czujnika gazu. Urządzenie takie alarmuje, jeżeli w powietrzu znajdzie się jakakolwiek ilość gazu, dużo przed tym zanim stanie się to w jakikolwiek sposób niebezpieczne.

Kuchenki gazowe dostępne są w ofercie sklepu Gastrosilesia.pl.