Skip to content Skip to footer

Nadruk sublimacyjny to sposób na tworzenie spersonalizowanych przedmiotów

W dzisiejszym świecie, gdzie wiele produktów użytkowych wytwarzanych jest taśmowo na dużą skalę, ludzie poszukują indywidualności. Doskonałym sposobem na stworzenie personalnych gadżetów, części garderoby i przedmiotów jest umieszczenie na nich oryginalnych grafik za pomocą techniki poligraficznej, jaką jest druk sublimacyjny.

Nadruk sublimacyjny – co to jest?

Druk sublimacyjny to technologia, która umożliwia drukowanie różnych obrazów graficznych na każdej niemalże powierzchni. Proces umieszczania grafik na przedmiotach przebiega dwuetapowy. Pierwszy etap dotyczy tworzenia dowolnego obrazu w programie graficznym komputera i przedrukowania go za pomocą specjalnego tuszu na papier transferowy. Na tym etapie ważne jest zadbanie o rozdzielczość przenoszonego obrazu, szczególnie jeżeli ma on charakter rastrowy, ponieważ zbyt duże skalowanie może znacząco obniżyć rozdzielczość druku końcowego.

Dzięki zjawisku, jakim jest Sublimacja druk pośredni z papieru transferowego przenoszony jest na docelową powierzchnię. Proces ten polega na przejściu formy stałej tuszu, obecnej na papierze w jego formę gazową, która ułatwia głębokie wnikanie cząsteczek w strukturę powierzchni materiału przygotowanego do druku. Zjawisko to odbywa się w specjalnej prasie termotransferowej.

Poligrafia sublimacyjna – jakie jest jej przeznaczenie?

Spersonalizowane przedmioty osobiste to doskonały sposób na stworzenie swojego stylu w przestrzeni, która nas otacza. Nietuzinkowa grafika, umiejscowiona na różnych zwykłych przedmiotach za pomocą nadruku sublimacyjnego, pozwala zmienić je w doskonałe i indywidualne prezenty dla znajomych i członków rodziny.

Zalety druku sublimacyjnego

Nadruk sublimacyjny jest bardzo popularną i łatwo dostępną technologią drukarską. Jego niekwestionowanymi zaletami jest uniwersalność powierzchni, które może on pokryć oraz łatwość jego nanoszenia.

Dzięki procesowi, jakim jest sublimacja druk jest trwale naniesiony na strukturę materiału przedmiotu, jaki ma być ozdobiony. Grafika, drukowana za pomocą tej technologii poligraficznej, odzwierciedla doskonale przejścia barw i tonów kolorów, charakteryzuje się także odpornością na blaknięcie lub zmywanie w wyniku różnych oddziaływań zewnętrznych.

Technologia tworzenia nadruków sublimacyjnych jest tanią i szeroko dostępną formą personalizacji różnych przedmiotów, które pozwalają na tworzenie indywidualnego stylu dla każdego w otaczającej go przestrzeni.