Skip to content Skip to footer

O czym pamiętać pracując z betonem?

Z pewnością nie każdy budowlaniec amator ma tyle odwagi, by samodzielnie wykonywać wiercenie w betonie. Również cięcie betonu to zadanie, któremu nie każdy jest w stanie sprostać. Jakich zaleceń przestrzegać powinni śmiałkowie, którzy jednak odważą się wykonać wiercenie lub cięcie betonu?

Odpowiedni strój roboczy

Na pewno nie jest to obojętne, w jakim stroju wykonuje się wiercenie otworów w betonie. Ubranie musi bowiem zabezpieczać ciało przed odłamkami betonu. Wydaje się, że najlepszą opcją jest wykorzystanie profesjonalnego kombinezonu. Ponadto, warto dokupić do niego również rękawice z materiału, który jest odporny na ciągnięcie, uderzenia, jak również na ogień. Jeśli chodzi o ogień, zagrożeniem są iskry, które powstają nieraz gdy wykonuje się wiercenie otworów w betonie, rzadziej jego cięcie. Iskry powstają z powodu silnego nagrzania się wiertła, które nie może pokonać przeszkody znajdującej się w betonie. Należy pamiętać, aby po napotkaniu przeszkody blokującej wiertło jak najszybciej wyłączyć narzędzie do wiercenia w betonie.

Ochrona narządów zmysłu

Należy również pamiętać, iż podczas wiercenia otworów w betonie należy chronić wszystkie narządy zmysłów. Jeśli chodzi o dotyk, dłonie chronione są przez rękawice. Jednakże, również wzrok oraz słuch są poważnie zagrożone podczas wiercenia otworów w betonie.

Na oczach zawsze powinny więc znajdować się profesjonalne okulary dla budowlańców. Tworzą one barierę, przez którą nie przedostaną się ani odłamki betonu, ani równie pył. Jeśli zaś chodzi o słuch, uszy powinny chronić słuchawki wygłuszające

Czujnik kabli

Kolejna sprawa to badanie betonu, w którym zamierza się wiercić czy też który chce się ciąć. Chodzi o to, aby sprawdzić, czy wiertło lub przecinarka nie spotkają na swojej drodze jakiś kabli. Ich przecięcie może zagrażać zdrowiu i życiu, na pewno natomiast przyniesie straty finansowe. Kontrolę betonu można przeprowadzić za pomocą specjalnych czujników, które informują o obecności kabli w betonie.

Sprawne urządzenie wysokiej jakości

Osoba wykonująca wiercenie w betonie, jak również jego cięcie, powinna również pamiętać o doborze odpowiedniego sprzętu. Musi to być zawsze urządzenie najwyższej jakości, które nie zawiedzie użytkownika w najgorszym momencie. Ponadto, konieczne jest również skontrolowanie sprawności urządzenia każdorazowo przed jego użyciem. Największe niebezpieczeństwo stwarza sprzęt, który podczas pracy często się zacina lub też zbyt mocno się rozgrzewa. Zatrzymanie wiertła w czasie pracy może mieć fatalne skutki dla betonu, jak i dla użytkownika narzędzia.

Artykuł powstał we współpracy z WiercenieBetonu.com

No elo