Skip to content Skip to footer

Pisanie CV – na co zwrócić uwagę?

W dzisiejszych czasach CV stanowi podstawowy dokument podczas ubiegania się o pracę właściwie we wszystkich branżach. Przemyślane i dopracowane CV jest naszą wizytówką, decyduje o tym, czy potencjalny pracodawca zainteresuje się naszą kandydaturą, czy na wstępie ją odrzuci. Podpowiadamy, w jaki sposób przygotować CV, by zostać zaproszonym na rozmowę o pracę.

Tworzenie CV – podstawowe zasady

Przede wszystkim zabierając się za tworzenie CV pamiętaj o tym, by było ono przejrzyste. Nieczytelne CV może sprawić, że zostaniesz pominięty, nawet jeśli posiadasz wszystkie kluczowe umiejętności. Duże bloki tekstu sprawią, że pracodawcy ciężko będzie „przedzierać się” przez dokument w poszukiwaniu najbardziej istotnych informacji. Zamiast tego warto stosować wypunktowania, pogrubienia i podkreślenia, wyraźne nagłówki.

Dobrym pomysłem nie jest jednak przesada, zbyt duża ilość ozdobników, podkreśleń i kolorów. Jeżeli wybieramy szablon, niech on będzie stonowany, klasyczny i elegancki. Na bardziej oryginalne, szalone rozwiązania mogą zdecydować się jedynie osoby starające się o pracę w branży kreatywnej, na przykład na stanowisku grafika. W innych przypadkach możemy zostać potraktowani jako niepoważni.

Pisanie CV – wyeksponuj informacje najistotniejsze z punktu widzenia danego stanowiska

Błędem jest wysyłanie jednego, tego samego CV na wszystkie ogłoszenia. Za każdym razem powinniśmy dokładnie przemyśleć, które doświadczenia, umiejętności i kompetencje czynią nas osobami najbardziej odpowiednimi na dane stanowisko. To właśnie te punkty powinniśmy rozwinąć i wyeksponować, tak aby od razu rzucały się w oczy. Warto wspomnieć o wszystkich konkretnych osiągnięciach z poprzednich miejsc pracy.

Doświadczenia niezwiązane – lub luźno związane ze stanowiskiem, na które się ubiegamy, warto jedynie zasygnalizować – być może pracodawca widziałby nas raczej na innym stanowisku w swojej firmie.

Zadbaj o rzetelność i poprawność językową

Za każdym razem, gdy wysyłamy CV powinniśmy dokładnie sprawdzić wszystkie zawarte w nim informacje. Zabierając się za pisanie CV powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na poprawność językową. CV z błędami od razu nas zdyskwalifikuje. W razie potrzeby nie wahajmy się poprosić kogoś o sprawdzenie CV.

Chcesz przygotować profesjonalne CV? Pomogą Ci w tym Kreatorzy Kariery. Kreatorzy Kariery to specjaliści z branży rekrutacji, którzy mogą nie tylko stworzyć dla Ciebie profesjonalne CV, ale i przeprowadzić audyt Twojej kariery i doradzić Ci, jakie powinny być dalsze kroki w rozwoju zawodowym.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z https://kreatorzykariery.pl/