Rydze uważane są zwykle przez grzybiarzy za jedne z najbardziej pożądanych grzybów, z pewnością nie dzieje się tak bez powodu. Posiadają bardzo duże walory smakowe, pasują do wielu dań, niestety, dosyć trudno bywa je znaleźć.
Jak rozpoznać rydza
Mówi się, że rydze wyróżnia charakterystyczne, lekko rudawe zabarwienie. Jeżeli nigdy nie widzieliśmy ich w naturze, możemy mieć problem z rozpoznaniem, ponieważ grzyby przetworzone, przykładowo rydze marynowane, tracą w trakcie przygotowywania swoje walory kolorystyczne. Rydz jest jednak na tyle charakterystycznym grzybem, że problemu nie powinno stanowić rozpoznanie go nawet przy pomocy porównywania z atlasem grzybów. Oczywiście również w przypadku tych grzybów należy zachować ostrożność, najlepiej na pierwsze zbiory udać się w towarzystwie osoby, która posiada doświadczenie w ich rozpoznawaniu.
Grzyby te cenione są zwykle w szczególności za wyjątkowe walory smakowe. Rydze marynowane uważa się za prawdziwy przysmak chyba w każdym regionie Polski. Przykry jest jedynie fakt, iż są to grzyby występujące stosunkowo rzadko, przynajmniej na terenach nizinnych. Generalnie góry obfitują w większe ilości grzybów, rydze nie stanowią pod tym względem wyjątku.
Gdzie szukać rydzów
Rydze, znane też powszechnie pod nazwą mleczaj, uważane są w Polsce za grzyby występujące pospolicie. Zwykle przyjmuje się, że najłatwiej znaleźć je w leśnych młodnikach. Powszechnie przyjmuje się również, iż grzyby te najlepiej rosną w glebie posiadającej duży dodatek piasku.
Ponieważ rydze uważane są za jedne z najbardziej popularnych i poszukiwanych grzybów, często grzybiarze nie chcą dzielić się miejscami ich występowania. W takiej sytuacji najlepiej jest po prostu cieszyć się spacerem w lesie, zakładając, iż prędzej czy później uda nam się znaleźć wymarzonego grzyba. Generalnie przyjmuje się, iż na obszarze Polski występują od sierpnia do listopada.
Nie tylko przysmak
Powszechnie znanym jest fakt, iż grzyby, oprócz niewątpliwych walorów smakowych, raczej nie posiadają zbyt wielu wartości odżywczych, ich spożywanie, oczywiście pod warunkiem, że sięgamy po te jadalne, nie oddziałuje znacząco na nasze organizmy. Rydze stanowią jednak pod tym względem wyjątek. Uważa się przykładowo, iż dzięki niektórym z zawartych w nich składników mogą przykładowo przyczyniać się do zwalczania gruźlicy.
Z całą pewnością rydze to doprawdy niezwykłe grzyby. Posiadają wyjątkową barwę, rewelacyjny smak, mogą również korzystnie wpływać na zdrowie. Z całą pewnością w sezonie warto je zbierać.