Skip to content Skip to footer

Pyszne orzeźwienie w upalne dni

Wszyscy znamy potrzebę ochłody w upalny dzień. Marzymy o czymś chłodnym, co na chwilę pozwoli zapomnieć o wszechobecnym gorącu, a orzeźwiający smak doda energii na resztę dnia. Często w akcie desperacji sięgamy po tradycyjne lody, które niestety dają wręcz przeciwny efekt, bowiem mogą być mdłe, nijakie i naszpikowane chemią. Z pomocą mogą przyjść sorbety lodowe, ale warto sięgnąć po podbijającą świat granitę lodową!

Przysmak rodem z Włoch

Potrzeba matką wynalazku nic zatem dziwnego, że granita lodowa pochodzi ze słonecznej Italii. To właśnie na południu Półwyspu Apenińskiego wpadnięto na pomysł, aby sok owocowy zamrozić na wzór wcześniej wspomnianego sorbetu, ale w całkiem inny, nowy i niespotykany dotąd sposób.

Tak na prawdę granita lodowa może mieć dowolny smak. Tutaj nie ma żadnych ograniczeń. Wprawdzie najczęściej spotykana jest granita owocowa, ale natknąć się można na takie desery o smaku kawy, migdałów, czy czekolady. Ważne, by do deseru dodać kilka kropel soku z cytryny lub miętę, wtedy jego smak będzie jeszcze bardziej orzeźwiający i pobudzający, co jest ważne w upalne dni.

Granita lodowa z własnej zamrażalki

Każdy producent granity oferujący swoje wyroby na dużą skalę, używa specjalnych urządzeń, ułatwiających jej wyrób. Tak na prawdę do stworzenia tego pysznego deseru nie potrzeba wcale specjalistycznego sprzętu, ani zastrzeżonych formuł przyrządzania. Wystarczą przybory kuchenne dostępne w każdej kuchni, dobre chęci i odrobina cierpliwości.

Najważniejszy jest pomysł na smak domowej granity. Tu ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Najprościej jest połączyć sok z cytryny z wodą, cukrem i miętą. Oczywiście granitę lodową przygotować można na bazie dowolnego soku owocowego.

Jeśli wiemy już czego oczekujemy od naszej granity, wystarczy połączyć składniki i włożyć je do lodówki w celu zamrożenia. Niestety na tym praca się nie kończy. Granitę należy regularnie i często mieszać, by nie dopuścić do jej całkowitego zamarznięcia. Produktem końcowym mają być zamarznięte drobinki, tworzące swego rodzaju gres lodowy. Można pomyśleć, że ten deser rodem z Włoch to kopiowanie dania jakim są sorbety lodowe, jednak ta teza jest myląca.

Jak podawać granitę lodową?

Gotowy deser podawać można w dowolny sposób. Najwygodniej wyłożyć ją do pucharków lub kubów, podobnie jak tradycyjne lody. Jeść ją można od razu jeszcze w postaci lodowej lub poczekać aż granita zacznie powoli topnieć, a powstający sok mieszając się z pozostałymi drobinkami lody będzie znakomitą ochłodą i powiewem świeżego orzeźwienia.