W medycynie jest tak wiele zabiegów i badań, że nie sposób ich wszystkich znać. Do jednych z dość mało znanych nazw badań należy rektoskopia, której głównym zadaniem jest diagnostyka dolnej części przewodu pokarmowego. Badanie endoskopowe, bo tak też zamiennie nazywane jest to działanie medyczne. Zaleca się je osobom z dolegliwościami jelita grubego i odbytu.
Urządzenia do rektoskopii
Lekarz, który bada pacjenta ma do dyspozycji rektoskopy, inaczej nazywane również wziernikami. W placówkach medycznych można spotkać różne Rektoskopy. Jedne wykonane są z metalu, inne z plastiku. Każdy taki sprzęt to sztywna rurka, którą lekarz wprowadza do kanału odbytniczego w celach diagnostycznych lub terapeutycznych. Rektoskopy pozwalają sprawdzić, jak wygląda błona śluzowa np. jelita grubego i czy w tej części układu pokarmowego nie ma żadnych niepokojących zmian.
Kiedy udać się na badanie endoskopowe?
Przede wszystkim niepokojące objawy to problemy z wypróżnianiem się. Mogą to być zbyt częste biegunki lub odwrotnie zatwardzenie. Osoby, które zauważą krwawienie z odbytu, również powinny udać się na konsultację lekarską i być skierowane na rektoskopie.
Przebieg badania i najczęstsze pytania pacjentów
Samo badanie jest dość krótkie i trwa od 5 do 10 minut. Pacjent jest badany za pomocą wziernika, który umieszczany jest w dolnym odcinku przewodu pokarmowego. Rektoskop wprowadzany jest przez odbyt.
Wielu pacjentów obawia się tego typu badania, szczególnie związanego z nim bólem i dyskomfortem. Trzeba zaznaczyć, że to badanie jest bezbolesne. Wziernik przed wprowadzeniem go do ciała pacjenta jest smarowany specjalnym żelem znieczulającym. Dlatego też osoba badana nie czuje bólu, ale może odczuwać delikatny dyskomfort.
Przygotowanie do rektoskopii
Przed każdym takim badaniem powinniśmy dostać z danej placówki medycznej zalecenia. W instrukcji zazwyczaj jest zaznaczone, jaką dietę należy stosować 2-3 dni przed endoskopią. Pacjentom poleca się, żeby w tym czasie przyjmowali lekkie posiłki, najlepiej płynne. Poza tym dzień przed samym badaniem trzeba wykonać lewatywę. Robi się ją w domu za pomocą specjalnego płynu, który dostępny jest w aptekach. W dzień badania, tuż przed jego wykonaniem nie wolno jeść i pić, czyli należy być na czczo.