Skip to content Skip to footer

Sauna czy łaźnia parowa?

Sauny i łaźnie parowe. Który jest lepszy dla zdrowia? Wyjaśnijmy to. Zarówno sauny, jak i łaźnie parowe są niesamowite. I wiele korzyści zdrowotnych związanych z korzystania z jednego jest takich samych lub podobnych dla drugiego. Jednak istnieje kilka subtelnych różnic ze względu na zawartość ciepła i wilgotności w każdym pomieszczeniu. Który z nich jest lepszy, będzie zależeć od tego, co chce się uzyskać z korzystania z sauny lub łaźni parowej.

Poprawa zdrowia serca i regeneracja mięśni

Coraz więcej dowodów sugeruje, że sauny i łaźnie parowe mogą poprawić sprawność sercowo-naczyniową. W jaki sposób?Sauny i łaźnie parowe poprawiają przepływ krwi. Pozwalają sercu pompować więcej krwi wokół ciała, bez konieczności cięższej pracy. Pomaga to również przyspieszyć regenerację mięśni i stawów. Więcej krwi może dostać się do mięśni i stawów, co pozwala na dostanie się tam większej ilości tlenu. Pomaga to zmniejszyć ilość kwasu mlekowego, który powoduje ból po wysiłku. Montaż saun może pomóc zmniejszyć stan zapalny i złagodzić ból z powodu stanów, takich jak zapalenie stawów. Te dwa czynniki powodują, że wielu sportowców wytrzymałościowych korzysta z saun i łaźni parowych. Sauny są szczególnie dobre, ponieważ korzyści rosną wraz z temperaturą. A w saunie jest około 30 stopni cieplej niż w łaźni parowej.

Poprawienie wyglądu skóry

Zarówno sauny, jak i łaźnie parowe są gorące. To otwiera pory, zwiększa przepływ krwi i powoduje pocenie się. Co pomaga wypłukać bakterie i toksyny ze skóry. I pozbywa się martwego naskórka, który może sprawić, że skóra wygląda szaro.

Wzmocnienie układu odpornościowego

W ludzkim ciele znajduje się niewielka armia białych krwinek. Zadaniem tej armii jest zwalczanie wszystkich infekcji, w tym bakterii i wirusów. Montaż saun i regularne korzystanie z nich może pomóc zwiększyć liczbę białych krwinek. Pomoże to zwalczyć infekcję i szybciej wyzdrowieć po zachorowaniu. Dodatek eukaliptusa w esencji pary lub wodzie w kamieniach może pomóc poprawić oddychanie. Łaźnie parowe zachęcają do głębokiego oddychania. Dzięki temu mogą być szczególnie skuteczne w przypadku chorób, które obejmują zatoki. Ponadto osoby cierpiące na takie choroby, jak astma lub alergie często preferują wilgoć w łaźni parowej, ponieważ pomaga to otworzyć drogi oddechowe i poprawić oddychanie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Megiw