Sprawność kierowców podczas jazdy samochodem ciężarowym wymaga stałej kontroli. Dużą wagę należy przyłożyć do sprawdzana stanu trzeźwości, który przekłada się na bezpieczeństwo jazdy oraz innych użytkowników ruchu drogowego.
Szybkość pomiaru i pewność wyników
Szybkość dokonywania pomiarów zależy od jakości montowanych czynników. Najlepiej, kiedy urządzenia pomiarowe wyposażone są w czujniki chemiczno-elektroniczne. Gwarantuje to wysoką częstotliwość pomiarów oraz łatwiejsze przebadanie większej ilości użytkowników pojazdów. Takim przykładem może być alkomat alkohit x100. To kompaktowe urządzenie, które posiada rozwiązania stosowane w profesjonalnych alkomatach pomiarowych. Może być dodatkowo okresowo kalibrowane, aby jak najlepiej odpowiadać potrzebom osób odpowiedzialnym za sprawdzanie stanu trzeźwości kierowców.
Sposób zapisu danych i wyników
Urządzenia takie jak alkohit x100 mogą zapisywać dane poszczególnych pomiarów. Dzięki przypisywaniu innych parametrów można łatwo identyfikować czas i datę pomiaru. Pamięć przeprowadzonych badań może być przenoszona do komputera. Dla łatwego odczytu arkusz kalkulacyjny można wydrukować bezprzewodowo na drukarce komputerowej. Pozwala to tworzyć listy okresowe i porównywać wyniki z różnych okresów. Można również połączyć alkomat z komputerem za pomocą złącza USB. Przyspiesza to szybkość pobierania i kompletowania danych.
Aby dane były poprawne, czujniki są kalibrowane. Tylko takie dane mogą być analizowane i porównywane w rzetelny sposób. Ma to również dużą wagę w przypadku zbierania dokumentacji do sadu pracy.
Wygoda użytkowania
Alkomaty takie jak alkohit x100 wykonane są z materiałów takich, aby były trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Tworzywo ABS nadaje się do użytkowania profesjonalnego. W ciągłej pracy konieczne jest zapewnienie szybkości pomiaru oraz łatwości wymiany ustników lub uproszczenia samego pomiaru. Alkomat alkohit x100 może być wyposażony w ustnik otwarty, aby zbierać pomiary bezdotykowo z możliwością badań wyrywkowych w każdym momencie czasu pracy kierowcy. Pozwala na to również 32-bitowy procesor, który przetwarza pomiary powietrza i sprawdza, czy nie ma resztek alkoholu na ustniku, aby wykluczyć błędne pomiary.