Skip to content Skip to footer

Jakie wady zgryzu mogą występować u dzieci?

Wiele dzieci ma problemów ze zgryzem. Ważne jest, by rodzice odpowiednio wcześniej odwiedzili specjalistę, takiego jak ortodonta Poznań. Dzięki temu można wdrożyć odpowiednie działania profilaktyczne, a w wypadku wykrycia wad uzębienia, także leczenie wybrane przez specjalistę. Z pewnością poradzi sobie z tym doświadczony ortodonta dziecięcy Poznań.

Wady zgryzu u dzieci – skąd się biorą?

Aby skutecznie zapobiegać wadom zgryzu u dzieci, warto wiedzieć skąd się biorą. Otóż składa się na nie wiele czynników, które może określić dobry ortodonta dziecięcy Poznań. Wśród nich można wymienić predyspozycje genetyczne, trudny poród czy niewłaściwe nawyki już od pierwszych tygodni życia. Na powstawanie wad zgryzu ma wpływ również niewłaściwe układanie dziecka do snu, a także przedłużające się ssanie smoczka. Wielu rodziców bagatelizuje kwestię doboru odpowiednich smoczków, a okazuje się jednak, że jest to naprawdę istotna kwestia.

Jakie są najczęstsze wady zgryzu u dzieci?

Ortodonta Poznań pozwoli na odpowiednio wczesne wykrycie wad i ewentualne leczenie. Wiele zależy jednak od rodzaju wady zgryzu, wykrytej u dziecka. Do najczęściej wykrywanych wad zgryzu należą:
– Zgryz krzyżowy, który wymaga wczesnego leczenia. Pojawia się wówczas, gdy zęby górne nie pokrywają się z dolnymi. Wada może występować w wariancie przednim lub bocznym.
– Zgryz otwarty, czyli tworzenie się szpary niedogryzowej. Wada ta może utrudniać gryzienie i przeżuwanie pokarmów, a często również poprawną wymowę.
– Tyłozgryz jest najczęściej pojawiającą się u dzieci wadą. Przy schorzeniu występuje cofnięcie dolnego łuku zębowego względem górnego.
– Stłoczenia – pojawiają się wówczas, gdy zęby przyjmują zbyt duży rozmiar względem zębodołów. Z tego powodu mogą rosnąć pod złym kątem lub całkowicie się wykrzywiać.

Profilaktyka wad zgryzu u dzieci

Każdy rodzic powinien zadbać o to, by uzębienie dziecka rozwijało się prawidłowo – niezwykle ważne są działania profilaktyczne. Ortodoncja Poznań pozwala rodzicowi na regularną kontrolę uzębienia oraz ocenę jego stanu. Regularne wizyty zgodnie z zaleceniami specjalistów są niezbędne. Należy zachęcać dziecko do oddychania nosem oraz dbać o to, by maluch był odpowiednio układany do snu na średniotwardym materacyku. Warto również zwracać uwagę na jakość smoczków, podawanych maluchowi. Ortodoncja Poznań może wspomóc rodziców w działaniach profilaktycznych – nie każdy rodzic wie bowiem, jakie działania szkodzą dziecku i które zachowania niekorzystnie wpływają na uzębienie. Dzięki temu można odpowiednio wcześnie wyeliminować czynniki ryzyka.