Molibden bez wątpienia jest potrzebny w organizmie każdego człowieka. Używa się go też w produkcji wielu elementów metalowych, a także przy produkcji rzeczy codziennego użytku. Nie każdy wie, że złom zawierający molibden jest bardzo wartościowy. Molibden cena jest jednak zależna od tego ile jest tego pierwiastka w stopie metalu.
Dlaczego dodaje się molibden do stopów metali?
Molibden to pierwiastek, który charakteryzuje się określonymi właściwościami fizycznymi. Dodany do stopów stali zmienia także i ich właściwości fizyczne. Czysty molibden jest prawie biały i wyjątkowo twardy. Jego temperatura topnienia jest bardzo wysoka. Dodany w odpowiedniej proporcji do stopu metalu powoduje, ze i on staje się bardziej odporny na działanie wysokich temperatur. Dodany w innej proporcji zmniejsza kruchość stali i powoduje, że jest bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne. Molibden ma też niski współczynnik rozszerzalności cieplnej. Dodany do stopu stali sprawi więc, że i ona pod wpływem ciepła będzie rozszerzać się dużo mniej, co w wielu przypadkach jest ogromną zaletą.
Molibden jako barwnik
Molibden cena jest wysoka, bowiem ten pierwiastek potrzebny jest w sporej ilości gałęzi przemysłu. Niewiele osób wie, że jest wykorzystywany między innymi jako składnik barwników stosowanych do barwienia odzieży, tuszy czy farb. Dodaje się go także do szkła przy produkcji naczyń żaroodpornych. Z uwagi na temperaturę topnienia molibdenu, szkło z jego dodatkiem staje się bardzo odporne na działanie wysokich temperatur i nie pęka pod ich wpływem, tak jak szkło bez molibdenu.
Sprzedaż złomu zawierającego molibden jest opłacalna
Cena molibdenu jest wysoka, a jego odzyskiwanie ze złomu stosunkowo łatwe, dlatego sprzedaż takiego złomu firmom skupującym molibden ma sens. Oczywiście można w takich miejscach sprzedawać także sam molibden, jednak dużo łatwiej zebrać złom, który go zawiera. Złomu z molibdenem nie warto więc się tak po prostu pozbywać. W skupie molibdenu zostanie zbadana zawartość tego pierwiastka w złomie, na tej podstawie zaś za sprzedany złom sprzedający otrzyma określoną kwotę pieniędzy. A może być ona bardzo wysoka.