Skip to content Skip to footer

Wypoczynek w Sandomierzu

Sandomierz to piękne i urocze miasteczko w południowo-wschodniej Polsce. Leży w kotlinie sandomierskiej przy granicy województw podkarpackiego i świętokrzyskiego. Jedno z miast o bogatej historii i wielu miejscach godnych uwagi i zwiedzania. Co warto zobaczyć, oraz jak, i gdzie wynająć pokoje w Sandomierzu? Bo chociaż miasto nie jest duże zwiedzanie zajmie prawdopodobnie więcej niż jeden dzień.

Historia najnowsza

Sandomierz to stolica województwa sandomierskiego z czasów międzywojnia. Miasto kulturowo przynależy do Małopolski, lecz po reformie samorządu terytorialnego należy do województwa świętokrzyskiego. Przez lata był zapomnianą perełką architektury i historii. W ostatnich czasach stał się ważnym ośrodkiem turystyki miejskiej.

Liczne zaniedbania samorządu doprowadziły jednak do tego, że wiele atrakcji turystycznych i historycznych musi być aktualnie intensywnie remontowane. Utrudnia to nieco turystykę pieszą po terenie miasta. Wisła dzieli miasto na dwie dzielnice: po jednej stronie znajdują się najważniejsze zabytki miasta, po drugiej część przemysłowa i mieszkalna.

Zabytki warte zobaczenia

Sandomierz może pochwalić się długą historią. Konsekwencją tego jest duża ilość zabytków i atrakcji turystycznych, Cały rynek główny i okolice zostały uznane za wartościowy historycznie zespół urbanistyczno-architektoniczny oraz krajobrazowy. Większość głównych zabytków znajduje się właśnie w tej okolicy.

Wybierając pokoje w Sandomierzu na nocleg warto poszukać właśnie w tej okolicy. To tutaj znajdują się zabytki. Jednym z ciekawszych jest podziemna trasa turystyczna pod rynkiem, ciągnąca się od 4 do nawet 12 metrów poniżej aktualnego poziomu ulic. Poza tym zachowały się: gotycka Bazylika Katedralna Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, synagoga z domem gminy żydowskiej, były klasztor sióstr benedyktynek, w którym aktualnie znajduje się Wyższe Seminarium Duchowne. Inną atrakcją jest Zamek Królewski, w którym aktualnie znajduje się muzeum.

Pokoje w Sandomierzu

Z racji wzrostu popularności miasta pod względem turystycznym zwiększyła się również baza hotelowa. Wyszukanie pokoju w hotelu w popularnych wyszukiwarkach nie stanowi właściwie problemu. Czym jednak kierować się wybierając pokój? W mieście tego typu najistotniejsza jest odległość od rynku, przy którym umiejscowione są najważniejsze zabytki.

Poza hotelami w Sandomierzu pokój wynająć można w przytulnych hostelach usytuowanych w kamienicach w rynku. Znacznie ułatwia to zwiedzanie. Jeśli poszukuje się rozwiązania budżetowego warto wybrać drugi brzeg Wisły.