Skip to content Skip to footer

Żywność EKO i żywność BIO – co to znaczy?

Na rynku jest obecnie bardzo duża ilość produktów oznaczonych skrótami BIO i EKO. W opinii wielu konsumentów te określenia są tożsame ze zdrową żywnością, bardzo częste skojarzenia to również produkty bezglutenowe, czy wegańskie. Nazwy te jednak mają nie tylko swoje konkretne znaczenie, ale również mogą być używane wyłącznie przez certyfikowanych producentów.

Żywność BIO i EKO – co to znaczy i gdzie ich szukać?

Żywność BIO i EKO to specjalna żywność, która została wyprodukowana wyłącznie przy użyciu środków ochrony roślin itp. które posiadają odpowiednie certyfikaty, wydawane przez instytucje Unii Europejskiej. Oznaczenia te są też same certyfikatami i nie można posługiwać się nimi dowolnie. Jeżeli więc produkty spożywcze są oznaczone w ten sposób, to można mieć pewność, że zostały wyprodukowane bez udziału większości szkodliwych dla zdrowia, lecz niestety powszechnie stosowanych środków.

Żywności tego rodzaju szukać można w każdym sklepie spożywczym. Oferuje ją coraz więcej firm i jest obecnie łatwo dostępna. Oprócz tego istnieją wyspecjalizowane sklepy oferujące wyłącznie tego rodzaju produkty. Oczywiście produkty tak samo bezpieczne i zdrowe, aczkolwiek nieposiadające specjalnych certyfikatów dostępne są na prawie każdym targu i bezpośrednio od rolników.

Czy produkty bezglutenowe są BIO?

Bardzo często produkty bezglutenowe są kojarzone jako zdrowe, organiczne, czy też ekologiczne. Rzeczywistość jest jednak o wiele bardziej prozaiczna. Produkty jakie oferuje sklep bezglutenowy jest to żywność specjalistyczna, której najważniejszą cechą jest nieobecność glutenu, czyli specyficznych białek występujących między innymi w niektórych rodzajach zbóż. Produkty tego rodzaju mogą więc być więc BIO, ale wcale nie muszą.

Oczywiście zależy to w dużej mierze również od rodzaju samych produktów bezglutenowych. W przypadku żywności przeznaczonej dla osób, które muszą ją kupować ze względów medycznych, najczęstszym dostawcą są wyspecjalizowane sklepy, które dają gwarancję całkowitej nieobecności glutenu w oferowanych produktach. W przypadku osób które produkty tego rodzaju wybierają z innych względów możliwe jest zaopatrzenie się w nie w sklepach oferujących żywność organiczną i podobnych miejscach.

BIO sklep bezglutenowy – gdzie znaleźć? Produkty bezglutenowe sklep specjalistyczny i nie tylko

Dla osób, dla których dieta zawierająca wyłącznie produkty bezglutenowe sklep specjalistyczny jest w tym momencie praktycznie najbardziej godnym zaufania dostawcą. Na szczęście obecnie na rynku jest w tym momencie coraz więcej sklepów, które łączą w sobie zalety sklepów bezglutenowych i oferujących zdrową żywność.

Nie należy zapominać, że w przypadku wielu produktów obecność glutenu jest całkowicie wykluczona. Można więc znaleźć zdrowe i całkowicie pozbawione tego składnika produkty na targach i w podobnych miejscach.