Skip to content Skip to footer

Jakie parametry powinny spełniać dobrej jakości lornetki myśliwskie?

Dla obserwatorów przyrody lornetka jest niczym dodatkowa, bardzo dokładna para oczu – oczu, które widzą lepiej i bliżej od tych, w które człowieka wyposażyła natura. Aby lornetka myśliwska dobrze służyła polującym na zwierzęta czy obserwującym przyrodę hobbystom ważne jest dobranie podczas zakupu odpowiednich parametrów optycznych i użytkowych, które sprawdzą się w trudnych warunkach terenowych.

Lornetka myśliwska – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Wybierając lornetkę myśliwską warto dowiedzieć się więcej na temat budowy oraz sposobu działania tego typu urządzeń. Na produkcie kupujący zobaczą oznaczenia liczbowe zapisane w formacie: liczba x liczba, na przykład 10 x 50. Pierwsza wartość określa powiększenie; druga – średnicę obiektywu. Im większa średnica obiektywu, tym większa rozdzielczość, a co za tym idzie jakość powiększonego obrazu.

Dla potrzeb polowań w ciągu dnia wystarczające jest powiększenie 8 do 10 razy i obiektyw o średnicy do 42 mm. Widzenie nocne wymaga sprzętu bardziej zaawansowanego – powiększenie 10, średnica 50 – 63 mm.Lornetki myśliwskie powinny być zabezpieczone przed działaniem temperatury (od – 25 do + 65), wilgoci, pyłów.

Przy zakupie warto przymierzyć lornetkę do ręki – zbyt ciężki sprzęt nie nadaje się do polowań w ruchu oraz do dłuższych obserwacji z ambony (użycie statywu nie zawsze jest możliwe). Ważne jest umocowanie lornetki na specjalnym pasku lub szelkach, które pozwalają równomiernie rozłożyć ciężar lornetki na kręgosłup użytkownika.

Lornetki używane czy nowe – jakie wybrać?

Wiele sklepów, w tym myśliwskie sklepy internetowe, oferuje sprzedaż sprzętu myśliwskiego używanego. Lornetki należą do kategorii sprzętu o dużej rozpiętości cenowej. Dość dobre, przydatne do obserwacji amatorskich lornetki można kupić już od 50 zł. Wysokiej klasy profesjonalny sprzęt, to wydatek kilku, a nawet kilkunastu tysięcy złotych. Kupując lornetki używane możemy zaoszczędzić sporą kwotę pieniędzy i jednocześnie stać się posiadaczem optyki z górnej półki.

Komu przydają się lornetki myśliwskie?

Wbrew nazwie lornetki myśliwskie mają znacznie szersze zastosowanie. Chętnie używają ich obserwatorzy przyrody, na przykład ornitolodzy wypatrujący ptaków w zaroślach. Wysokiej klasy lornetki myśliwskie świetnie sprawdzają się do powiększania obrazów widzianych z małych odległości – tak obserwować można życie owadów czy innych drobnych zwierząt.Lornetki są niezbędnym wyposażeniem miłośników krajobrazu i architektury, kibiców stadionowych, obserwatorów samolotów. Lornetki o dużej rozdzielczości, szczególnie te wyposażone w układ porro, doskonale sprawdzają się podczas obserwacji nocnego nieba.