Sporo osób, które mają założone szwy wchłanialne, nie do końca orientuje się, jak należy o nie dbać. Wiele osób obawia się, że szwy rozpuszczalne zostaną uszkodzone przez kąpiel lub szybki prysznic. Czy rzeczywiście woda może je uszkodzić? Jak to wygląda rzeczywiście? Czy szwy mogą zostać zniszczone?
Woda im nie zaszkodzi!
Nici chirurgiczne rozpuszczalne są biodegradowalne pod wpływem działania leukocytów i enzymów. Woda nie może im zaszkodzić, więc można bez obaw się z nimi kąpać. To bardzo ważna informacja, bo oznacza to, że wcale nie trzeba ograniczać się ze względu na obecność szwów i można bez obaw się z nimi myć. Tym samym nie powinny one być przeszkodą w utrzymaniu higieny. Warto jednak pamiętać, że świeże blizny należy przemywać w sposób ostrożny – ale nie ze względu na obecność szwów, ale ze względu na to, że tkanka w tym miejscu jest jeszcze bardzo delikatna i można łatwo ją uszkodzić. Kąpiele powinny więc być przeprowadzane z pewnym umiarem, ale nie trzeba szczególnie zabezpieczać szwów i martwić się o nie.
Szwy są biodegradowalne
Nici chirurgiczne rozpuszczalne są biodegradowalne. Oznacza to, że znikają samoistnie. Z racji tego, że są rozpuszczane przez leukocyty, to biodegradacji ulega ich część, która znajduje się we wnętrzu tkanek. To właśnie ona się rozpuszcza i znika. Wtedy część zewnętrzna po prostu odpada i po szwach nie ma już żadnego śladu. To wyjątkowo proste i wygodne rozwiązanie dla pacjentów. Może ono doskonale sprawdzić się przy operacjach ginekologicznych, zabiegach chirurgii dziecięcej, zabiegach laparoskopowych oraz operacjach plastycznych.
Jak dbać o szwy rozpuszczalne?
Szwy wchłanialne nie wymagają żadnej specjalnej pielęgnacji. Nie trzeba ich niczym smarować, ani przemywać. Oczywiście nie zaszkodzi rany dezynfekować przy pomocy środków antyseptycznych, bo zmniejszają one ryzyko pojawiania się zakażeń. Bakterie mogą też przeszkadzać w gojeniu się. Po szwach rozpuszczalnych nie pozostają blizny, nawet bez konieczności smarowania ran kremami i olejami. Dzięki temu są one bardzo estetycznym rozwiązaniem i mogą być wykorzystywane także w chirurgii plastycznej np. podczas korekcji powiek. Szwy na twarzy samoistnie rozpuszczą się i nie pozostanie po nich ślad.