W przemyśle budowlanym, rolniczym, spożywczym i wielu innych, na pewnym etapie produkcji, zachodzi potrzeba zastosowania materiałów ochronnych. Jednym z nich są wszelkiego rodzaje folie, stworzone z różnych materiałów syntetycznych.
Jak powstała folia ochronna?
Folia jest to materiał powstający z tworzywa sztucznego, najczęściej polietylenu, o grubości maksymalnej 2mm. Samo wynalezienie polietylenu miało miejsce już w 1898r., kiedy to niemiecki chemik odkrył go przypadkowo z diazometanu. Jednak dopiero w 1976r. wynaleziona została tak zwana folia stretch. Jest to bardzo wytrzymały i rozciągliwy materiał, a dodatek polietylenu nadeju mu pewnych właściwości, jakim jest na przykład termoplastyczność. Aby mówić, czym jest Folia polietylenowa producent najczęściej używa nazwy „folia stretch”, gdyż stanowi ona aż 70% wszystkich sprzedawanych i produkowanych produktów ochronnych. W produkcji można znaleźć trzy rodzaje takich materiałów, w zależności od poziomu gęstości: folia HDPE, LDPE i MDPE.
Cechy i właściwości flizeliny
Flizelina to kolejny, bardzo powszechny materiał używany w przemyśle budowlanym, rolniczym, krawiectwie, tapicerstwie, architekturze wnętrz lub medycynie.Jest to włóknina, która powstała z termicznego połączenia włókien syntetycznych, bądź ich sklejenia. Najczęściej używa się nazwy flizelina producent jednak niekiedy określa ją jako agrowłóknina, fizelina, bądź fliselna. Materiał ten jest wspaniałym produktem wykazującym się delikatnością, a jednocześnie wytrzymałością. Ponadto jest ognioodporna (nie pali się, lecz topi) i niezwykle miękka. Z tych też powodów służy jako doskonałe podłoże ściółkowe lub jako materiał okrywający rośliny przed zimnem i chłodem. W budownictwie natomiast może być stosowana jako produkt wykończeniowy, zabezpieczający narożniki i ściany, wzmacniający pęknięcia gładzi i sufitów. W przemyśle tapicerskim używana jest jako materiał służący do obicia mebli lub okrycia materaców.
Producent folii ochronnych wskazuje na wszechstronne zastosowanie tego tworzywa. Dzisiejszy przemysł nie byłby tak efektywny, gdyby nie zastosowanie nowoczesnych materiałów, które ułatwiają pracę w różnych branżach i sektorach gospodarczych. Producenci folii ochronnych wciąż udoskonalają swoje produkty dzięki nowoczesnym technologiom przemysłowym.