Dobra i nowoczesna wiertarka słupowa to już nieco poważniejszy wydatek, dlatego koniecznie trzeba dobrze się zastanowić jaki cel nam przyświeca. Należy odpowiedzieć sobie na pytania jak dużo wiertarka będzie pracowała, jakie materiały chcemy obrabiać oraz jaka precyzja pracy jest przez nas wymagana. Warto od razu podkreślić, że pomimo niemałej ceny wiertarka słupowa to konieczny element wyposażenia każdego profesjonalnego warsztatu a i w wielu amatorskich warsztatach urządzenie tego typu pozwoli rozwiązać wiele problemów.
Moc silnika
Moc silnika należy dobrać mając na uwadze twardość obrabianych materiałów oraz wymaganą ilość obrotów wrzeciona na minutę. Zasada jest prosta: im twardszy materiał, tym większa moc silnika będzie nam potrzebna. Nawet najlepsze i najtwardsze wiertło musi mieć zagwarantowany odpowiedni nacisk, moc i prędkość obrotową, aby wywiercić precyzyjny otwór. Nie warto kupować urządzenia o minimalnej mocy pozwalającej na pracę wedle naszych potrzeb. Decydują o tym dwa fakty. Po pierwsze, zawsze może się okazać, że potrzebujemy obrobić nieco bardziej oporny materiał, więc decyzję lepiej podjąć wybiegając z planami nieco w przód. Natomiast drugi ważniejszy powód jest taki, że praca w obszarze maksymalnej dostępnej mocy wpływa negatywnie na trwałość silnika i innych mechanicznych elementów urządzenia. Warto przedyskutować z doświadczonym sprzedawcą nasze potrzeby i dobrać urządzenie o mocy optymalnej. Typowe wiertarki oferują moc pomiędzy 500 a 800 W.
Stół krzyżowy oraz kolumna
Aby w pełni wykorzystać możliwość wiertarki słupowej konieczny jest odpowiedni stół krzyżowy, gdyż pozwala on na mocny i precyzyjny chwyt obrabianego przedmiotu. Za pomocą odpowiednich pokręteł możemy przesuwać obrabiany przedmiot pod wiertłem. Natomiast solidna i sztywna kolumna zapewni, że w trakcie procesu nie wystąpi wyboczenie całej osi wiercenia, a to gwarantuje wykonanie otworu z wymaganą przez nas precyzją. Do elementów ułatwiających pracę można również zaliczyć wyświetlacze ciekłokrystaliczne, które pozwalają łatwiej sterować urządzeniem oraz monitorować parametry procesu (np. prędkość obrotową).
O jakiej średnicy otwory chcemy wiercić?
Standardowe uchwyty pozwalają na montaż wierteł o średnicach w zakresie 4 – 20 mm. Koniecznie należy wspomnieć o mocy silnika w kontekście średnic stosowanych wierteł. Wynika to z faktu, że wiercenie otworów o dużych średnicach wymaga większej mocy. Musimy uwzględnić ten fakt przy wyborze odpowiedniego urządzenia. Wiertarki słupowe pozwalają także frezować, gwintować oraz powiercać otwory. Przy pracy dużym ułatwieniem będą antypoślizgowe uchwyty oraz lampka oświetlająca obszar roboczy. Dużą wygodę zapewni samozaciskowy uchwyt wiertarski. Nie tylko eliminuje on potrzebę używania klucza do montażu wiertła, ale pomoże zagwarantować, że wiertło nie będzie się ślizgało w trakcie pracy.