Znalezienie pracy to często proces skomplikowany, zwłaszcza w sytuacji, gdy szukamy jej po raz pierwszy. Zanim podejdziemy do procesu rekrutacji, trzeba przygotować właściwe dokumenty, które wpłyną na postrzeganie nas przez pracodawcę. Takim elementem jest CV, gdzie przedstawiamy nasz życiorys i swoje dotychczasowe doświadczenie, jak i nabyte umiejętności.
Jak napisać CV – ważne elementy, które pominąć i które warto uwzględnić
Żeby wiedzieć, jak napisać CV, trzeba wpierw przygotować wszystkie informacje, które będą nam potrzebne, aby wywrzeć pozytywne wrażenie na pracodawcy. Trzeba przede wszystkim dokładnie przeanalizować, jakie doświadczenia, umiejętności i inne wartości mogą być kluczowe w kontekście stanowiska, na które aplikujemy.
Zbyt obszerne CV obfitujące w opisywanie doświadczenia, które nie jest powiązane z naszą ofertą, wbrew pozorom nie będzie działać na naszą korzyść. Jeżeli staramy się o pracę w sektorze finansowym, raczej firma nie będzie zainteresowana pracami sezonowymi na budowie, które mieliśmy w przeszłości.
Struktura CV
W CV należy na początku uwzględnić swoje podstawowe dane. Oprócz imienia i nazwiska należy zawrzeć ares e-mail oraz telefon. To bardzo istotne, aby pracodawca mógł się z nami skontaktować w celu umówienia się na rozmowę rekrutacyjną. Coraz rzadziej jednak wymaga się wpisywania adresu, czy daty urodzenia.
Dużą rolę odgrywa także odpowiednie zdjęcie. Powinniśmy być ubrani na galowo i uśmiechać się. Pozytywne nastawienie jest tym, co zdecydowanie pozytywnie wpływa na opinię działu HR. Z kolei u samego dołu powinna znaleźć się klauzula pozwalająca na przetwarzanie danych.
Co zawrzeć w poszczególnych sekcjach?
Bardzo istotne podczas napisania CV jest, aby zaznaczyć w doświadczeniach i umiejętnościach, to co może mieć największe znaczenie pod kątem naszej pracy. Warto podkreślić, jakie obowiązki mieliśmy w poprzednich pracach i jak to wpłynęło na nasz rozwój. Z kolei w umiejętnościach powinno się wpisać kursy, szkolenia, czy znajomość np. programów komputerowych oraz wytłumaczenie, jak ta wiedza może wpłynąć na naszą jakość pracy.
Ważną rubryką jest także edukacja. Tutaj możemy zaznaczyć, jak wyglądają nasze zainteresowania, tj. jaki był temat pracy dyplomowej. Jeżeli podczas studiów byliśmy na wymianie międzynarodowej, także należy o tym wspomnieć. Równie istotnym elementem są języki obce. Wiele firm wymaga specjalistów nie tylko z językiem angielskim, ale i z językiem niemieckim, francuskim, włoskim, czy hiszpańskim. Posiadanie właściwego certyfikatu dodatkowo zwiększa nasze szanse.