Prowadzenie księgowości w każdej firmie to bardzo ważna kwestia. To nie tylko obrót stertą dokumentów, ale i również doradztwo w zakresie finansów i kwestii podatkowych. Wielu właścicieli firm nie zawsze zna się na obowiązujących przepisach, na procedurach wielu instytucji, dlatego też tą kwestię chce oddać fachowcom. I tu bardzo modny i pomocny może okazać się outsourcing księgowości, czyli oddanie usług księgowych doświadczonym firmom zewnętrznym.

1. Współpraca z klientem

Outsourcing księgowości oferuje różne form współpracy z klientem. Od pomocy w zakresie księgowości i sporadycznych porad do prowadzenia wszystkich spraw księgowych, rachunkowych, finansowych, a nawet zdarza się, że i prawnych.

Taka forma współpracy zdejmuje również odpowiedzialność z osób prowadzących daną działalność w kwestii prowadzenia księgowości. Winę za ewentualne błędy lub niedopatrzenia ponosi wówczas firma zewnętrzna.

2. Zadania

Outsourcing księgowości może objąć współpracą firmę zarówno na początku jej drogi (w momencie jej zakładania), jak i w późniejszych etapach dobrze funkcjonujących już przedsiębiorstw. W jego zakres usług wchodzi między innymi: prowadzenie ksiąg rachunkowych, prowadzenie podatkowe księgi przychodów i rozchodów, sporządzanie ewidencji środków trwałych i wyposażenia, rozliczanie w zakresie podatku VAT, sporządzanie deklaracji podatkowych oraz dokumentacji wynikających z przepisów prawa podatkowego.

Dużym atutem dla każdej firmy jest również doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej, sporządzanie sprawozdań finansowych dla Zarządu, sporządzanie sprawozdań statystycznych wymaganych przez GUS oraz wszelka pomoc bieżąca.

3. Zalety

Ogromną zaletą współpracy z firmą zewnętrzną jest wybranie takich usług, które świadczone są na naprawdę wysokim poziomie. Dotyczy to zarówno wiedzy i doświadczenia osób zajmujących się księgowością oraz znajomości różnorodnych problemów w danej kwestii. Właściciele firm często nie do końca wiedzą jak poradzić sobie z danym problemem, dlatego też fachowe konsultacje księgowe są idealnym wyjściem, by uniknąć szeregu błędów i problemów.

Dodatkowo, firma podejmująca współpracę z zewnętrznym księgowym, oszczędza na zatrudnieniu pracowników do wykonywania tego typu zadań. Nie musi również dbać o zakup odpowiednich programów księgowych, których koszt jest z roku na rok coraz wyższy.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z GLC

Powiązane Posty

Biznes

Notesy reklamowe dla pracowników firmy

Dobrze jest reklamować swoją firmę lub działalność w sposób elegancki i mało nachalny, właśnie dzięki temu można zdobyć przychylność klientów, którzy bardzo często unikają agresywnego reklamowania. Doskonałym sposobem jest zamówienie na przykład notesów reklamowych – Czytaj więcej…

Biznes

Jakie usługi oferuje kancelaria adwokacka w procesach karnych?

Prawo karne to zbiór przepisów określających wykroczenia i przestępstwa, a także regulujących kwestie zatrzymania i osądzenia podejrzanych osób oraz ustalania kar i sposobów resocjalizacji stosowanych wobec skazanych przestępców.

Biznes

Gdzie znaleźć dobre biuro rachunkowe w Katowicach?

Rozliczanie podatków oraz odprowadzanie składek na ubezpieczenia społeczne dotyczą każdego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, niezależnie od jej profilu. Duże firmy z reguły posiadają własne komórki księgowe, ale większość mniejszych podmiotów chętnie korzysta z księgowych usług zewnętrznych. Na terenie Katowic także można je znaleźć.