Skip to content Skip to footer

Opakowania z pianki polietylenowej – czym się charakteryzują?

Jednym z najczęściej obecnie używanych materiałów do pakowania jest pianka polietylenowa (PE). Zapewnia świetną izolację pakowanego przedmiotu, między innymi amortyzuje ewentualne wstrząsy i nacisk z zewnątrz. Nie ma zapachu, jest więc neutralna niezależnie od tego, co znajdzie się wewnątrz opakowania.

Pianka w arkuszach dobra na każdą okazję

Bardzo często można kupić piankę polietylenową w postaci arkuszy. Jest to wygodna opcja, bo pozwala na łatwe i dowolne przycinanie arkusza, niezależnie od tego, jak duży jest produkt. Materiałem tym można owijać nawet duże paczki, wkładać go do wewnątrz, by wyeliminować puste przestrzenie. Pianka w rolce pozwala na podobne zabiegi, ale przeważnie jest węższa, więc do większych paczek potrzebne będą dodatkowe warstwy. Można jednak łatwiej ją przechowywać i nie wymaga dokładnego odmierzania.

Do zastosowań przemysłowych wykorzystywana jest najczęściej pianka w arkuszach. Ułatwia ona przygotowywanie dużej ilości opakowań, jest lekka i elastyczna. Jednym z podstawowych efektów uzyskiwanych dzięki użyciu pianki jest zabezpieczenie przed kurzem i różnymi zabrudzeniami, które mogłyby osiąść na produkcie podczas magazynowania i transportu. Do większych produktów można użyć piankę w arkuszu, do mniejszych w rolce, ale nie jest to regułą.

Wiele zastosowań pianki PE

Pianka polietylenowa może się przydać w dowolnej branży. Często spotyka się arkusze lub rulony pianki w opakowaniach na sprzęt komputerowy, RTV czy AGD. Jeśli chodzi o pakowanie tak wrażliwych na uszkodzenia produktów, nie ma innego podobnie skutecznego materiału. Można ewentualnie połączyć piankę ze styropianem, który jednak jest dużo mniej elastyczny i trudniejszy w dowolnym formowaniu. Pianka umożliwia dokładniejsze wypełnienie przestrzeni pustych – jeśli występują we wnętrzu opakowania, mogą powodować grzechotanie, przyspieszać gniecenie się produktu itd.

Pianka w rolce pozwala na oderwanie dowolnej ilości materiału i owinięcie im produktu lub wyłożenie np. wnętrza kartonu. Jedna lub więcej warstw pianki pozwoli uniknąć nawet zarysowań, które mogą pojawić się na gładkich powierzchniach podczas transportu. Większe arkusze można wykorzystać przy zabezpieczaniu mebli, które również mają gładkie powierzchnie lub delikatne elementy ozdobne (szkło, mechanizmy służące do zamykania itd).