Skip to content Skip to footer

Na czym polega metoda sublimacji i do czego jest wykorzystywana?

Sublimacja to jedna z technik druku, która staje się coraz popularniejsza. Dzięki niej można wykonać nadruk na dowolnym produkcie, który został do tego przygotowany w odpowiedni sposób, czyli posiada na sobie warstwę poliestru. Może to być ceramika, ale również materiały czy blaszki wykorzystywane do wykonania tabliczek na biurko czy dyplomów. Metoda sublimacji ma swoje zastosowanie na rynku gadżetów reklamowych, ale i prezentów dla bliskich osób z nadrukiem.

Na czym dokładnie polega sublimacja?

Do wykonania nadruku metodą sublimacji potrzebna jest drukarka oraz tusze sublimacyjne, prasa, papier transferowy i przedmiot na którym ma powstać nadruk. Konieczna jest również prosta obróbka grafiki w programie służącym do edycji zdjęć oraz grafik. Projekt musi mieć odpowiednie wymiary, ustawiony profil kolorów oraz musi zostać wydrukowany jako odbicie lustrzane na papierze do sublimacji. Kolejnym krokiem jest rozgrzanie prasy oraz włożenie do niej przedmiotu. Ciśnienie oraz temperatura rozpoczną proces transferu, który nie trwa zbyt długo. Sublimacja druk daje wysokie efekty przy stosunkowo niskim nakładzie pracy. Grafikę można przygotować nawet w darmowych programach graficznych, ale warto zwrócić uwagę na jakość papieru oraz przedmiotów używanych do wykonania nadruku metodą sublimacji.

Do czego służy sublimacja?

Nadruk metodą sublimacji może zostać wykonany na wielu przedmiotach. Na rynku dostępny jest szeroki asortyment – od toreb, koszulek, notesów, portfeli, przez breloczki, skarbonki, puzzle, aż po kubki. Metoda sublimacji pozwala na uzyskanie nadruków jedynie na białych produktach polakierowanych poliestrem, co jest wadą. Personalizowane kubki czy podkładki pod mysz komputerową mogą stać się prezentem dla bliskich, ale także dla pracowników firmy czy jej klientów. Jest to jedna z form reklamy i dbania o kontakty handlowe, co może przyczynić się do lepszej współpracy oraz pozyskania nowych klientów.

Największą zaletą sublimacja druk są niskie koszta w porównaniu do metod wykorzystujących większe maszyny lub droższy sprzęt np. ploter, jak również trwałość. Poprzez zastosowanie wysokiej jakości materiałów i dokładne przygotowanie nadruku oraz prasy, nadruk metodą sublimacji uzyska najlepszy efekt.