Skip to content Skip to footer

Bezpieczeństwo używania worków foliowych

W ostatnim czasie dużo mówi się o wszechobecności tworzyw sztucznych i zalewie śmieci w różnych obszarach świata. Mówi się też o unikaniu plastiku wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Jak ma się ten trend do wciąż dużej powszechności opakowań foliowych?

Rozwiązanie uniwersalne, z którego ciężko zrezygnować

Niektóre produkty z tworzyw sztucznych można zastąpić innymi, jednak nie wszystkie i nie zawsze. Worki foliowe do pakowania odzieży są tak specyficzne, że można albo je usunąć, albo stosować – nic ich nie zastąpi.W takim przypadku trzeba szukać innych rozwiązań, na przykład ograniczać zużycie opakowań z folii poprzez zwiększanie ich trwałości. Dzięki temu po jednym użyciu następuje kolejne, i kolejne.

Nieco trudniej jest mówić o ponownym wykorzystaniu opakowań spożywczych. Dostępne niemalże w każdym sklepie woreczki foliowe spożywcze są bardzo lubiane przez klientów. Sklepy walczą z nadmiernym używaniem plastiku poprzez udostępnianie innych możliwości, wprowadzaniem płatności za siatki i woreczki, sprzedażą produktów bezpośrednio do opakowań itd.

Czy woreczki do pakowania aż tak zagrażają środowisku?

W kontekście olbrzymich zanieczyszczeń trafiających bezpośrednio do powietrza czy gleby, Worki foliowe do pakowania wydają się zgoła niewinne. Tak naprawdę dużo zależy od tego, jak będzie się z nich korzystać.

Obecnie istnieje wiele metod pozwalających ograniczyć nie tylko zużycie plastiku, jak też zwiększyć świadomość odnośnie prawidłowego sortowania odpadów. Worki foliowe do pakowania odzieży lub inne mocniejsze można bez większych problemów wykorzystywać powtórnie. Te, które są zdecydowanie jednorazowe, trzeba wyrzucić lub zutylizować we właściwy sposób.

Świadomość pojedynczego człowieka

Znane powiedzenie brzmi „kropla drąży skałę”. Można to odnieść do sytuacji na świecie, kiedy to świadomość pojedynczego użytkownika opakowań foliowych ma znaczący wpływ na kondycję środowiska. Jednak rzeczywistość nie wygląda tak różowo. Producenci, tak czy inaczej, wykorzystują mnóstwo foliowych opakowań zupełnie niepotrzebnie, więc woreczki foliowe spożywcze pozostają faktycznie niewinnym i bardzo użytecznym rozwiązaniem. Być może nie trzeba szukać problemu w tym miejscu, ale znaleźć coś, co pozwoli wyeliminować go u źródła.