Skip to content Skip to footer

Palety higieniczne w przemyśle spożywczym

Przechowywanie i transport żywności szczególnie na niedużych powierzchniach, wymaga zastosowanie solidnych oraz przeznaczonych do kontaktu z produktami spożywczymi palet. Do tego celu idealnie sprawdzają się palety plastikowe higieniczne.

Palety higieniczne – dlaczego tylko na nich można transportować żywność?

Istnieją ścisłe dyrektywy związane z tym, w jaki sposób ma być magazynowana i przewożona żywność. Palety, na których to się odbywa powinny cechować się wysokim stopniem czystości, a do takiego stanu da się doprowadzić tylko palety higieniczne h1, które mają taką strukturę, że można je łatwo i szybko umyć. Brud i bakterie nie gromadzą się z żadnych zakamarkach. Nie trzeba ich poddawać także pewnym procesom, jak to jest w przypadku palet drewnianych.

Wybierając paletę do użytku spożywczego trzeba pamiętać, że musi być ona dopuszczona do kontaktu z żywnością i spełniać wymogi sanitarne. W innym wypadku mogłoby dojść do zagrożenia epidemiologicznego, a to narażałoby klientów. Przede wszystkim jednak traciłby na tym biznes. Dlatego należy zainwestować w dobre jakości palety plastikowe.

Dlaczego palety plastikowe higieniczne są zdecydowanie lepsze od drewnianych?

W przemyśle spożywczym chodzi o zachowanie sterylności. Oczywiście da się wyczyścić paletę drewnianą w taki sposób, by można było na niej przechowywać i przewozić żywność, jednakże jest to znacznie trudniejsze niż w przypadku palet plastikowych. Drewno trzeba poddawać różnym procesom, co przy okazji je także niszczy.

Jeżeli mowa o trwałości palet, to tutaj również plastik zdecydowanie wysuwa się na prowadzenie, bowiem nie niszczy się i nie zużywa tak szybko jak drewno. To czysty zysk dla firmy.

Jak wybrać paletę higieniczną?

Przede wszystkim należy zdecydować się na produkt firmy cieszącej się renomą w branży spożywczej. Jakość palety ma ogromne znaczenie, ponieważ to na niej żywność spoczywa przez sporą część czasu, zarówno w magazynie jak i w drodze do sklepów czy restauracji. Z tego względu warto zainwestować w solidny produkt.

Należy również wybrać wymiary i strukturę palety. Najlepiej sprawdza się pełna, z jak najmniejszą ilością żłobień i rowków. Taką bowiem czyści się szybko i skutecznie. Nie jest ona także narażona na powstawanie pleśni lub grzybów, co byłoby niebezpieczne dla żywności. Palety powinny być także stabilne i tak zbudowane, by można było układać żywność w pionie, dzięki czemu oszczędza się powierzchnię magazynu.