Skip to content Skip to footer

Ekstremalna zabawa w powietrzu

W dzisiejszych czasach możliwości wszelkiego rodzaju rozrywki są w zasadzie nieograniczone. Można skakać, pływać, nurkować, latać czy korzystać z zabaw gwarantujących wzrost adrenaliny i strachu.
Nie jest więc zaskoczeniem, że również skoki spadochronowe stały się ciekawym i pożądanym sposobem spędzania wolnego czasu przez coraz większą liczbę chętnych.

Szkolenia AFF czy są potrzebne?

Skok ze spadochronem może wykonać niemal każdy. Ograniczeniem może być waga, wiek i przede wszystkim stan zdrowia. Niemniej jednak wiele aeroklubów oferuje skoki dla całkowitych amatorów w asyście wyszkolonego instruktora.

Osoby, które mają za sobą taki skok, czasem postanawiają rozwijać swoje umiejętności w tym zakresie. W takim wypadku niezbędne są profesjonalne szkolenia AFF, dzięki którym można wykonywać samodzielne skoki.

Szkolenia AFF-podstawowe wymogi i ograniczenia

Do kursu może przystąpić osoba pełnoletnia lub młodociana za zgodą obojga opiekunów. Do udziału w szkolenia AFF nie trzeba przygotowywać dodatkowych dokumentów, wystarczy dowód osobisty lub paszport.

Istotną kwestią mogącą wpłynąć na przebieg szkolenia AFF jest zdrowie. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z pewnych ograniczeń, dlatego mimo zniesienia wymogu badań lekarskich, każdy profesjonalny ośrodek szkoleniowy wymaga od kursantów odbycia takich badań.

Badania są przeprowadzane w specjalistycznych przychodniach lotniczych i trwają kilka godzin. To daje pewność zarówno kursantowi, jak i instruktorowi, że nie pojawią się przykre zdrowotne niespodzianki w trakcie zajęć.

Szkolenia AFF-jak to wygląda?

Szkolenia AFF są podzielone na trzy etapy. W pierwszym kursanci odbywają zajęcia teoretyczne. Tutaj między innymi przekazywana jest wiedza dotycząca odpowiedniej pozycji podczas spadania, zasad sterowania spadochronem czy zasad bezpieczeństwa. Standardowo ten etap trwa około 10 godzin wykładowych.

Drugi etap ma charakter ćwiczeń praktycznych na ziemi. Kursanci zapoznają się ze sprzętem, ćwiczą wyjście z samolotu czy otwieranie spadochronu.

Etap ostatni i najważniejszy to same skoki. Pierwsze skoki są zazwyczaj wykonywane z dwoma instruktorami. Każdy kolejny jest już samodzielny, ale nadal pod okiem profesjonalnego instruktora.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy