Posiadanie ogrodu i dorodnego trawnika jest niezwykle pożądane. Szczególnie jeśli lubimy się zajmować ogrodem oraz spędzać w nim czas. Nic wówczas nie cieszy bardziej niż popołudnie spędzone w towarzystwie rodziny i/lub przyjaciół. Ale posiadanie takiego ogrodu nie wiąże się tylko z dobrym jego zaprojektowaniem. O ogród i trawnik należy dbać, a najważniejszą częścią tej opieki jest odpowiednie nawadnianie ogrodów oraz trawników.
Jak nawadniać ogród?
Nawadnianie ogrodów oraz trawników to bardzo szeroki temat. O samym aspekcie częstotliwości tego procesu oraz ilości wody, jaką potrzebują odpowiednie rodzaje roślin, można dyskutować godzinami. O takie informacje ogrodnik musi zadbać już we własnym zakresie. Warto jednak skupić się również na temacie metody, jaką będziemy nawadniać ogród. Ogólnie możemy wyróżnić metody trzy:
– metoda ręczna,
– zraszacze do trawy sterowane manualnie,
– automatyczne systemy nawadniania trawników i ogrodów,
Ogólnie rzecz biorąc metoda ręczna sprawdza się w przypadku niewielkich terenów zielonych jakimi dysponujemy. I tak zajmie nam ona sporo czasu, ale przy niewielkim ogrodzie jeszcze jesteśmy w stanie ją samodzielnie wykonywać. Większe połacie będą zajmować nam tyle czasu, że albo obowiązek ten zaniedbamy albo będzie on niezwykle irytujący. Wówczas mamy dwa wyjścia. Zamontować zraszacze do trawy, które są połączone z siecią wodną i uruchamiane są przez nas. Innym wyjściem jest budowa automatycznego i inteligentnego systemu zraszania. Ostatnia opcja jest najwygodniejsza.
Automatyczne systemy nawadniania trawników i ogrodów
Automatyczne systemy są przede wszystkim wygodne dla nas. W wiadomy sposób oszczędzają nam czas. Odpowiednio zaplanowany system, będzie w stanie sam nam nawodnić ogród. Oczywiście plan takiego systemu nie zawsze będzie idealny od razu. W pierwszych tygodniach jego działania warto jest sprawdzać, czy faktycznie poziom wilgoci jest odpowiedni. Szczególnie trzeba uważać przy roślinach, które są wrażliwe na ten czynnik w dużym stopniu. Problem może dotyczyć zarówno zbyt małej wilgotności jak i za dużej.
Z czego składa się system zraszania roślin?
Inteligentny system zraszania roślin jest to opcja osiągalna dla coraz to większej liczby ogrodników. Elektronika oraz różnego rodzaju czujniki są coraz powszechniejsze, a co za tym idzie ich cena spada. W najlepszych wersjach możemy wręcz mówić o „smart zraszaniu”. Raz dobrze zaplanowany system będzie praktycznie bezobsługowy. Składają się na niego:
– jednostka centralna;
– czujniki : wilgoci, nasłonecznienia;
– przewody;
– elektrozawory;
– przepływomierze;
– zraszacze;
– pompy wody;