Skip to content Skip to footer

Co dokładnie warto wiedzieć o druku sublimacyjnym?

Warto mieć świadomość, że druk sublimacyjny w najprostszym możliwym ujęciu jest możliwością otrzymania bardzo wysokiej jakości nadruków na dowolnie wybranych materiałach. Godny uwagi jest fakt, że wspomniana sublimacja druk jest niezwykle ekonomicznym i prostym sposobem.

Nadruki metodą sublimacji powinny być wykonywane na jasnych materiałach.

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że jest to powszechnie znany fakt w środowisku osób, które zajmują się profesjonalnie omawianym drukiem sublimacyjnym. Wynika on oczywiście z istotnych właściwości barwników, które są stosowane w tej technice. Są to bowiem półprzezroczyste tusze, na których ostateczną barwę będzie także oddziaływał odcień tkaniny zadrukowanej.

Ze wspomnianej zależności będą zatem wynikały bardzo ważne zależności, które koniecznie powinno się wziąć pod uwagę przy dobieraniu parametrów kolorystycznych nadruku. Rekomendowane jest, by barwy były znacznie ciemniejsze w porównaniu do kolorów materiału. Ponadto zdecydowanie najlepsze odwzorowanie kolorystyczne można będzie otrzymać w przypadku bardzo jasnych materiałów.

Sublimacja druk może być stosowana na bardzo dużej liczbie podłoży

Druk sublimacyjny z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością przede wszystkim zw względu na ogromną liczbę zastosowań i uniwersalność. Zdecydowanie najbardziej znane jest znakowanie odzieży, czyli umieszczanie różnego rodzaju nadruków na czapkach, bieliźnie czy koszulkach. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że druk sublimacyjny można bez żadnego problemu zastosować na poduszkach, piórnikach, kubkach czy podkładkach pod mysz. Godny uwagi jest fakt, że sublimacja obecnie stała się jedną z bardziej wiodących technik poligraficznych w bardzo dużej liczbie branż.

Technika nadruku za pomocą sublimacji jest niezwykle ekonomiczna

Jest to oczywiście spowodowane faktem, że omawiana technika sublimacyjna w porównaniu do innych metod poligraficznych nie będzie wymagała wcześniejszego przygotowania drogich płyt drukowych. W zupełności wystarczą bardzo specjalistyczne narzędzia, które są wykorzystywane w procesie drukarskim. Należy do nich zaliczyć prasę termmtransferową, papier transferowy czy barwniki. Oddziałuje to na stosunkowo niskie koszty całego procesu drukarskiego.