Skip to content Skip to footer

Co warto wiedzieć o domkach ogrodowych?

Domki ogrodowe zyskały swoją popularność już wiele lat temu i nic nie wskazuje na to, żeby miało się to zmienić. Mogą one pełnić różne funkcje, w związku z czym są niesamowicie praktyczne. Ponadto, ze względu na swoje walory estetyczne stanowią perfekcyjną dekorację zarówno dla ogrodu przydomowego, jak i działki rekreacyjnej.

Z jakich materiałów mogą być wykonane domki ogrodowe?

Najczęściej możemy spotkać się z takim rodzajem domków ogrodowych jak domki ogrodowe drewniane. Z reguły wykonywane są one z płyt drewnianych, bali lub materiałów, które świetnie imitują fakturę drewna. Najlepszym rodzajem drewna, z jakiego powstają domki ogrodowe drewniane jest modrzew oraz sosna. Ten rodzaj domków z powodzeniem można impregnować i malować, w związku z czym przez długi czas będą wyglądały jak nowe.

Na rynku dostępne są również domki ogrodowe wykonane z plastiku oraz blachy. Montuje się je w łatwy i szybki sposób, jednak nie zawsze sprawdzają się one w roli ozdoby ogrodu, w związku z czym wiele osób decyduje się na umieszczenie ich bardziej na uboczu.

Jakie można wyróżnić rodzaje domków ogrodowych?

Mówiąc o domkach ogrodowych możemy wyróżnić ich kilka rodzajów. Pierwszym z nich są domki wolnostojące, które cieszą się największym powodzeniem. Aby je postawić, wystarczy kawałek równego podłoża, najlepiej betonowego. Kolejny rodzaj domków to domki na słupkach, modułowe, na drzewie oraz wiatowe. W ich przypadku z reguły sprawdzają się w kontekście dziecięcych zabaw.

Jak sami widzimy rodzajów domków jest dosyć sporo. Jeżeli mówimy o tych, która znajdują zastosowanie na ogródkach działkowych czy ogrodach przydomowych to najczęściej są to wolnostojące. Wiele osób decyduje się również na samodzielne zbudowanie własnego domku, a tym samym również wykopanie fundamentów pod niego, aby był stabilniejszy.

Zastosowanie domków ogrodowych

Najczęściej mówi się o zastosowaniu domków ogrodowych w celu przechowywania narzędzi oraz różnego rodzaju sprzętów ogrodowych. Niektórzy traktują domki ogrodowe jako miejsce dla rowerów, kosiarek i innych przedmiotów, które nie mieszczą się w garażu czy w domu. Domki ogrodowe mogą także służyć dzieciom do zabawy i bardzo często również w tym celu są kupowane.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Megiw