Skip to content Skip to footer

Co zabrać na pierwszy rejs morski?

Dla wielu osób morze jest tajemniczym miejscem, które nie podlega niczyjej kontroli. I choć ta niezależność może być fascynująca, trzeba również pamiętać, że bywa niebezpieczna. Z tego powodu warto dokładnie zaplanować swój pierwszy rejs i zabrać wszystko, co niezbędne do przeżycia na morzu w każdych warunkach.

Odpowiednia torba i najważniejsze dokumenty

Zanim zaczniesz kompletować rzeczy, które chciałbyś ze sobą zabrać na rejs po Bałtyku, warto najpierw przemyśleć, do czego je spakujesz. Jacht nie jest miejscem mogącym pomieścić niezliczoną ilość bagażu, dlatego najlepszym wyborem będzie torba, która nie jest sztywna i którą da się zwinąć po wypakowaniu całego ekwipunku. Dzięki temu bez problemu schowasz ją do bakisty oraz nie będziesz musiał się martwić, że przeszkadza pozostałym członkom załogi.

Kiedy już wybierzesz odpowiednią torbą, pierwszą rzeczą, którą powinieneś spakować, są dokumenty. Dobrze jest pomyśleć o nich jeszcze kilka tygodni przed wyruszeniem w rejs, żeby sprawdzić, czy na pewno są aktualne. Najważniejsze z nich to dowód osobisty, paszport oraz polisa ubezpieczeniowa.

Gdzie lekarstwa, tam bezpieczeństwo

Kolejnym niezwykle ważnym elementem ekwipunku są lekarstwa. Jeśli cierpisz na jakąś przewlekłą chorobę, nie możesz zapomnieć o lekach, które bierzesz na co dzień. Warto również zabrać środki przeciwbólowe i leki zwalczające przeziębienia czy wzmacniające odporność. Rejsy po Bałtyku oznaczają, że każdy członek załogi musi pełnić czterogodzinną wachtę, niezależnie od godziny czy warunków atmosferycznych, dlatego warto mieć przy sobie odpowiednie lekarstwa.

Podczas wyprawy na morze nie powinno się także zapominać o chorobie morskiej. Wbrew pozorom może ona spotkać każdego. Nawet jeśli płynąłeś już kiedyś statkiem i nic Ci wówczas nie było, nie masz pewności, że tym razem będzie tak samo. Leki przeciwko nudnościom zazwyczaj mają dużo skutków ubocznych, takich jak senność czy otępienie, dlatego na morzu warto sięgnąć po bardziej naturalne metody. Dobrym wyborem będzie na przykład korzeń imbiru, który od lat jest stosowany przez wielu doświadczonych żeglarzy.

Ciepłe, nieprzemakalne ubranie

Ciężko wyobrazić sobie pełnienie wachty bez odpowiedniego stroju. Szczególnie wtedy, kiedy noce są chłodniejsze, a pogoda deszczowa. Rejsy po Bałtyku wyróżniają się tym, że nigdy nie można być pewnym, jaka temperatura zastanie Cię następnego dnia, dlatego najważniejszym elementem ubioru każdego żeglarza jest dobrze dobrany sztormiak. Jeżeli nie masz zbyt dużego doświadczenia, warto pójść do profesjonalnego sklepu i poprosić o pomoc w dobraniu idealnego stroju. Warto też do sztormiaka dokupić kalosze, które ochronią stopy przed wodą.

Co do pozostałych ciuchów, warto zabrać takie, które pozwolą Ci się ubrać na cebulkę. Weź kilka podkoszulków, bluzek i koniecznie przynajmniej dwa ciepłe swetry. Dobrym wyborem będzie także polar, który nie krępuje ruchów. Jeśli wybierasz się na letni rejs, możesz pomyśleć o zabraniu stroju kąpielowego.

Czarter jachtów na Morzy Bałtyckim organizuje Agencja żeglarska Kubryk